| BlackRaven45 a întrebat:

Cam câţi litri de sânge sunt în corpul omenesc? Într-o halbă dinaia de la spital cam câţi ml de sânge intră? Întră 1 l?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde si de greutatea corpului. De obicei la o greutate medie a corpului de 70kg, sunt cca. 4.9 L de sange.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Cati l de sange ai in corp depinde de cate KG ai
adica e 7% din greutatea corporala

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Si ca sa calculezi faci 7 X KG pe 100

| Blamely a răspuns:

În medie în corpul unui om adult sunt 5 litri de sânge. Și nu, intră mai puțin de un lintru in acea halbă.

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Corpul uman contine aproximativ 5l de sange. Iar intr-o "halba' de la spital intra mai putin de 1l (nu stiu cu aproximatie)
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| Heliodor a răspuns:

Nu poti dona mai mult de 0, 5 l, dupa devine periculos pentru sanatatea donatorului.
Desi donarea pare a fi benefica, daca se intampla prea des inseamna fortarea abuziva a organismului, sa nu mai vorbim donatorul ar capata diferite carenta a unor sub precum Fe(ce reprezinta si nucleul globulelor rosu din sange)

| Castanul a răspuns:

5litri de sange sunt in corpul uman. Si iti ia 600mL. Dupa ce iti ia cantitatea asta nu mai ai voie sa donezi 3-4 luni

| BlackRaven45 explică (pentru Castanul):

De ce nu mai ai voie să donezi câteva luni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRaven45):

Nu ai voie sa donezi foarte des pentru ca sangele nu se regenereaza la comanda, dureaza o vreme pana cand corpul poate suplinii cantitatea de sange pe care a pierdut-o. Poti dona mai des dar pentru asta trebuie sa urmezi un anumit regim si sa respecti anumite conditii.

| Castanul a răspuns (pentru BlackRaven45):

Sangele nu se regenereaza imediat cum il iei din corp. Sangele este un lichid vital, nornal ca nu ai voie sa iei 4L din 5. Nu am ce sa mai spun, ce am avut de spus au spus Heliodor si krakilla.