| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente se recomanda la copiii care au constipatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Caise,piersici,cirese,suc de mere...

| BiuL a răspuns:

Suc de prune, prune uscate! Tarate.

| pietrean a răspuns:

Atat pentru copii cat si pentru adulti,pentru a combate problemele cu constipatia,trebuie sa mananci carne cat mai putina si asta doar din pui,curcan(fiarta,la gratar,la cuptor,impreuna cu legume sau salate de legume),ou fiert doar moale(se digera mai usor,impreuna cu legume crude,cereale integrale fara zahar(de tarate,porumb,ovaz,orz),fructe(suc,compot),legume proaspete si in macare(fasole verde,fasole boabe,linte,dovlecei,mazare,morcov,telina,pastarnac,sfecla, salate din rosii,cepa castraveti,salata verde,ridichi,sfecla rosie si tekina radacina,fructe uscate(stafide,caise,prune,curmale,smochine,etc) sau proaspete(mere,pere,prune,struguri,pepene,banane mai putine,etc), paine neagra sau intermediara cu seminte,seminte de toate felurile dar nu prajite, nu sarate, nuci, fistic, arahide.Toate contin FIBRE,de ce ai nevoie sa nu te constipi,sa curete tractul intestinal.
Apa cat mai multa. Ceaiurile,sunt iar bune,cu miere si lamaie.
De evitat,bauturi carbo-gazoase,carne grasa,mezeluiri,orez,lactatele grase(lapte,iaurt,cascaval,branza de vaci).
Multa miscare, orice fel de miscare, de evitat statul prea mult in sezut.
Sa fii atent la ce mananci si ce bei, fa miscare, deoarece este risc sa faci hemoroizi, care sunt foarte durerosi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Foloseste uleiul de masline, vindeca chiar si constipatia cronica.
O lingura pe stomacul gol dimineata.
Incearca metoda cu tarate de grau.
Seara, pui 2linguri de tarate de grau naturale (de la magazinele naturiste) in 250 ml apa si lasa-le peste noapte. Dimineata, strecori taratele si bei apa. Astepti 45 minute si apoi mananci. Daca constipatia e putin mai grava, mananci taratele strecurate cu iaurt natural sau lapte batut la care adaugi cateva stafide si prune uscate. Bei o cana de ceai verde la jumatate de ora dupa fiecare masa - ajuta foarte mult la digestie. Si nu uita, stresul chiar influenteaza constipatia.
Te pup!

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

La copii(si el a cerut sfaturi pentru copii), ceaiul verde, nu este recomandat, deoarece contine cofeina, mai ales o cana(250gr).