| sqrt112 a întrebat:

Ce analize trebuie sa fac sa văd dacă am pietre la rinichi? Si cât costă? (fără bilet de trimitere etc deoarece nu vreau sa merg la doctora de familie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orice analiza care se face necesita trimitere de la medicul de familie.Asa ca nu ai ce face.

| Kaℓi a răspuns:

Poti sa mergi la un cabinet particular sa faci o ecografie abdominala. Poti face si analiza de urina, la un laborator privat... nu o sa-ti ceara nimeni trimitere, o sa-ti ceara doar bani. Cam 50 de lei pentru ecografie, cam 20 -25 pentru sumar de urina.

| sqrt112 explică (pentru Kaℓi):

Dacă fac ecografie abdominală trebuie să merg cu părinții dacă sunt minoră?

| Kaℓi a răspuns (pentru sqrt112):

Nu cred. Probabil depinde de medic.

| Kirito21 a răspuns (pentru sqrt112):

Nu cred ca o sa riste vreun doctor sa te consulte fara prezenta parintilor daca esti minora. Dar vorbeste cu parintii tai nu face asta de capul tau problemele legate de sanatate sunt foarte serioase.

| Madayna a răspuns:

Trebuie sa faci o ecografie generala, costa in jur de 60 lei, depinde de cabinet.