| anemona01 a întrebat:

Ce as putea sa fac daca simt ca incep sa fiu depresiva? Tot mai des am stari de neliniste, nu ma simt bine cu mine, am nesigurante multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Depinde de tematica nesigurantelor. Ar fi bine sa ai niste prietene bune cu care sa vorbesti despre asta, daca nu un psiholog, un preot. Poate ti-ar prinde bine sa ai grija de un animalut care sa te inveseleasca, un catel sau o pisica... dar sa nu crezi ca e ceva usor. E un angajament de duratawinking

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Depresia implica mai mult decat ce ai descris aici.Incearca sa afli cauza nelinistitii, mai ales in momentele in care simti ca te acapareaza.Iar la increderea de sine se poate lucra si o poti rezolva, asta daca iti doresti : https://www.youtube.com/results?search_query=stima+sine+scazuta

| Smmo a răspuns:

Multumesc pentru funda. As mai adauga si ca daca pentru unele din nelinistile tale poti face ceva concret ca sa le alungi si apoi crezi ca te-ai simti mai in largul tau pe planeta asta, sa faci acel lucru. Daca te temi de vreo boala mergi la doctor, daca esti nesigura de cum iti sta parul, mergi la o coafeza, daca este ceva care s-ar putea rezolva cu un curs sau scolarizare, cauta sa vezi daca ai avea timp pentru asta.
Poate vei gasi vreun ajutor si intr-una din cartile de mai jos:
https://carturesti.ro/autor/jacques_salome

| aaanamariaaa a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu cineva, mama ta, o prietena. Depinde și despre ce este vorba si ce cauzează asta. Încearcă sa citești din Biblie, sa te rogi la Dumnezeu ca El te ajuta. Si Încearcă sa descoperi și cauza neliniștii tale, daca nu, după cum am zis, vorbește cu cineva apropiat poate te poate sfatui.

| dorustroe a răspuns:

Buna! poti incepe cu o alimentatie sanatoasa, somn regulat in acelasi interval (23:00-7:00), putina miscare in aer liber in fiecare zi si usor usor poti face trecerea spre o ora de sport in fiecare zi.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru dorustroe):

Ce spui tu e apa de ploaie, frectie la picior de lemn. Daca asta ar fi o reteta buna anti-depresie, n-ar mai exista psihiatrii, nici pastile.