| ancapetrus a întrebat:

Pentru o operatie de lipom in partea dreapta a cefei trebuie anestezie locala sau generala? Trebuie sa stai internata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de mare si cat de profund e lipomul. daca e unul pana in 5-6 cm, aflat sub piele, trebuie anestezie locala si nu stai internata. daca e mare si in contact cu jugularasau carotida, lucrurile se complica, interventia trebuie facuta de un chirurg buco-maxilo-facial, plastician sau generalist cu experienta, s-ar putea sa ai nevoie de anestezie generala si deci de internare.

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu am avut un lipom in cap - si am fost anesteziata local si nu am stat internata. Este o operatie usoara, in general. Depinde acum si de marimea lipomului. Totusi pot sa spun ca la mine era cam cat o nuca... Sanatate multa...
Oricum sa iti mai spun ceva - nu doare aproape deloc. Doare putin injectia de la anestezie, dar altfel... Nu te speria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, si eu am avut un lipom pe cap, am fost operata cu anestezie locala 10 minute a durat operatia, nu am mai avut probleme.Am un an de la operatie.
Sanatate, nu trebuie sa va speriati.