| leeya a întrebat:

Ce inaltime si ce greutate trebuie sa aiba o fata de 12 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Nu conteaza, nu esti scunda deloc! Esti perfecta. Daca vrei cumva sa te inalti, fa un sport. Gen: handbal, inot, basket, etc.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu exista o inaltime care ar trebui s-o aiba, fiecare are inaltimea mostenita de la parinti, iar greutatea depinde de inaltime, ca sa arate mai binisor dar la copii asta nu mai conteaza, pentru ca da la 12 ani esti inca copil! O zi buna!

| OoBunnyoO a răspuns:

La 12 ani corpul fetelor difera de la persoana la persoana. Unele fete au intrat deja in stadiul pubertatii la varsta asta si sunt mai plinute, altele nu. La varsta ta nu exista o anumita masura pentru inaltime si greutate.

| drogh a răspuns:

Buna!
La 12 ani trebuie sa ai: 41, 5 ca greutate iar ca inaltime 1, 53.
Numai bine!

| leeya explică (pentru drogh):

Păi eu am 1.64 si tot mi se pare ca-a scunda. Și 42 kg

| uhuhohoh a răspuns (pentru leeya):

Atunci esti perfecta

| sweetykiss a răspuns:

Nu toate fetele au aceeasi inaltime si greutate la 12 ani! De exemplu eu am avut peste 1.60 si peste 48 de kg iar o colega de varsta cu mine avea sub 1.45! Deci nu exista o inaltime si o greutate ideala la 12 ani! Depinde cum te dezvolti!