| Annnonimm a întrebat:

Neutrofile crescute 79% este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.terapiamedicala.ro/ce-este-neutrofilia
Vad ca sunt un pic crescute, dar de ce nu intrebi medicul de familie ori pe cei de la laborator?
Ar fi mai indicat si mai linistitor pentru tine.
Daca nu te convinge medicul de familie, cere parerea unui alt medic.
O seara buna:)

| Annnonimm explică (pentru caramela):

Pai medicul internist unde mi-am facut analizele a spus ca nu e nimic grav.
Doar ca asa sunt eu nelinistita cateodata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Numai un medic iti poate spune deoarece acesta problema se poate datora efortului fizic dar si unor boli. Ea poate fi pericoloasa.

| Annnonimm explică (pentru Salontanul):

Pe langa asta mi-a iesit si o infectie la stomac.
Dar ce ma sperie este ca acum 7 luni cand am facut analizele si am avut aceeasi infectie la stomac neutrofilele nu erau crescute.
Medicul nu mi-a zis ca am nimic grav doar sunt eu mai fricoasa de fel.

| Salontanul a răspuns (pentru Annnonimm):

Mergi la alt medic. Cere trimitere de la medicul de familie la un medic specialist sau invoca o durere si mergi la urgenta. Daca ai infectie poti sa faci septicemie si sa mori.

| AdelinaC a răspuns (pentru Annnonimm):

Cu siguranta neutrofilele sunt crescute din cauza acelei infectii la stomac(banuiesc ca e vorba de Helicobacter). Trebuie sa iei tratament antibiotic pentru infectie si iti vor scadea si neutrofilele.

| Annnonimm explică (pentru AdelinaC):

Da este heliobacter si pe langa asta atunci am fost si racita si am avut ceva probleme cu gatul, doctora mi-a prescris medicamentele necesare si a spus ca nu este nimic grav cu mine doar ca eu sufar de ipohondrie si citesc to felul de articole pe internet si ma sperii. Mersi mult pentru raspuns!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie/inflamaţie ( existentă, undeva, în organism )...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/neutrofilia

http://www.terapiamedicala.ro/ce-este-neutrofilia

Analizele TREBUIE interpretate de medicul de familie ( ori medicul curant, cel care ţi le-a prescris ) în context clinic - ţinând cont de "istoricul" afecţiunilor pe care le ai, de simptomatologia pe care o prezinţi şi de rezultatul altor analize/investigaţii!

Toate cele bune.

| Annnonimm explică (pentru bursuc001):

Da am o infectie cu heliobacter la stomac si am luat tratamentul necesar pentru asta doar ca doream sa stiu daca din cauza acestei infectii iti cresc neutrofilele.
Tin sa precizez ca am fost si la medic.
Multumesc de raspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru Annnonimm):

Cu plăcere happy

Da, este posibil ca neutrofilele să fie crescute din cauza infecţiei cu Helicobacter pylori.
După tratament vor reveni la normalwinking

Multă sănătate.