| Ady9021 a întrebat:

Ce inseamna un puls de 125-130 de batai pe minut? Vreau o explicatie cat mai completa. Recomensez cu funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca a aparut dupa efort nu exista nici un risc. Daca a aparut in conditii de repaus si fara stres trebuie facut un consult cardiologic sau, daca e asociata cu febra, frisoane, e nevoie de o vizita de urgenta la urgente.
Pe termen lung, mentinerea unui asemenea puls, duce la distructia muschiului cardiac ducand la infact miocardic.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde in ce conditii (repaus, dupa efort, dupa stres), varsta pacientului si patologii asociate si eventualele simptome sau semne prezente.
In termeni mediali se cheama tahicardie sinusala. Poate sa fie fiziologica (la bebelusi, la adulti dupa efot) dar poate sa fie si patologica (in infectii).

| bogdytzu a răspuns:

Adica intr-un minut inima iti bate de 125-130 de ori. normal e sa ai 60-70 batai pe minut( aidk la 60 de batai pe minut inseamna o bataie pe secunda adica inima iti pulseasa si pompeaza in fiecare secunda. ca ceasul

| Ady9021 explică (pentru bogdytzu):

Ce consecinte are faptul ca o persoana are un ritm al batailor inimii asa de ridicat? asta e intrebarea.

| gyzzard a răspuns (pentru Ady9021):

Daca a aparut dupa efort nu exista nici un risc. Daca a aparut in conditii de repaus si fara stres trebuie facut un consult cardiologic sau, daca e asociata cu febra, frisoane, e nevoie de o vizita de urgenta la urgente.
Pe termen lung, mentinerea unui asemenea puls, duce la distructia muschiului cardiac ducand la infact miocardic.

| dorinamaria a răspuns:

Buna Ady!
Inseamna ca inima ta bate de 125 - 130 de ori pe minut asta insemnand sistole si diastole.Dar depinde si de varsta ta deoarece la un adolescent inima bate mult mai rebede, dar depinde si daca te-ai odihnit inainte sa iti iei tensiunea.
Funda :*