Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2801806intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
25 Noi
SATI 310.017AFISARI
169.063VIZITE
152.482V. UNICI
24 Februarie 2009
mariachelariu intreaba:

Ce inseamna VSH si ASLO si de ce poti sa suferi daca ti se da sa faci aceste analiza?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    24 Februarie 2009 12:37
    blonda_suprema a răspuns:

VSH-ul este o analiza simpla care se bazeaza pe proprietatea globulelor rosii ( hematii ) de a se depune ( sedimenta ) intr-un tub de sticla dupa ce sangele recoltat din vena a fost amestecat cu o substanta anticoagulanta. VSH-ul se deosebeste de hematocrit prin faptul ca sangele se separa spontan dupa un oarecare timp in plasma si globule rosii ( hematii ), fara a fi centrifugat in prealabil. Daca un tub subtire, inalt de 200 mm, se umple cu sange si se mentine in pozitie verticala timp de o ora si apoi doua ore, se observa cum deasupra se separa plasma. Valoarea VSH se socoteste dupa numarul de mm de plasma separata intr-o ora si in doua ore.
    Valori normale
    • la barbati = 3-10 mm, la o ora; 5-15 mm la 2 ore
    • la femei = 6-13 mm la o ora; 1-20 mm la 2 ore
    • la copii mici = 7-11 mm la o ora.
    Cu cat creste inaltimea plasmei separate si cu cat inaltimea stratului inferior compus din globule rosii ( hematii ), cu atat valoarea VSH este mai crescuta ( mai mare ).
    Cresteri anormale.Se intalnesc in numeroase boli, de aceea o crestere a VSH nu este specifica unei boli si nu poate pune un diagnostic de boala. Cresterea VSH arata medicului ca undeva in organism exista o infectie acuta sau cronica, o boala cronica neinfectioasa sau o dereglare a functiei normale a unor organe interne ( ficat, rinichi, plamani ). VSH este o analiza de orientare si numai medicul poate preciza cauza care a produs cresterea peste valoarea normala a VSH. Cresterea VSH peste 40-50 mm la ora constituie un semnal de alarma, chiar in lipsa altor simptome de boala. In aceasta situatie este necesara repetarea analizei dupa doua saptamani. Dupa cum valorarea VSH scade, se mentine sau creste, medicul isi poate da seama si de evolutia bolii. VSH poate creste si in unele conditii fiziologice, la femei in perioada menstruala sau dupa luna a patra de sarcina, si la persoanele mai in varsta. Exista si persoane care toata viata au VSH moderat crescut (20/40 mm) fara sa aiba vreo boala - constitutional....

• 9 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 24 Februarie 2009 03:22
    cristian a răspuns:
    Trebuie sa faci injectii cu Moldamin.
  • 24 Februarie 2009 08:40
    lost.in.rain a răspuns:
    Analiza ASLO se recomanda atat pentru depistarea infectiilor streptococice (faringita, amigdalita, scarlatina) cat si pentru urmarirea evolutiei in timp a acestori boli spre vindecare. Revenirea la normal a valorilor ASLO indica o vindecare a infectiei streptococice pe cand cresterea acestora sugereaza o noua infectie cu streptococ. De aceea repetarea acestei analize este importanta nu numai pentru tratamentul cu penicilina a infectiei, dar si pentru prevenirea complicatiilor ce pot surveni dupa infectia cu streptococ mai ales la copii si tineri: reumatism articular acut, boli de inima, boli de rinichi. Valoarea normala pentru un adult este de
  • 24 Februarie 2009 08:43
    lost.in.rain a răspuns:
  • 24 Februarie 2009 00:36
    Din cate stiu in urma acestor analize poti afla daca etsi predispus la afectiuni reumatice. daca te-ai plans de dureri musculare, in special asociate cu schimbarea umiditatii aerului ai a presiunii atmosferice. dar asta e doar parerea meahappy
  • 26 Februarie 2009 20:04
    Raspuns anonim:
    Am si eu ASLO 939. Cui ia trecut sa imi raspunda wave
  • 27 Martie 2010 19:30
    Raspuns anonim:
    Eu am avut aslo 700 si ceva ...dar.nu am vrut sa fac injectii pentru ca erau dureroase sdik moldamin ...am luat pastile si mia ajuns pe la 400 dupacare am facut pauza si a crescut iar la 600.crying si acum am 13 ani nu stiu cat il mai am
    (asta s-a intamplat cand avem 11 ani ). in sa nu ma mai intereaseaza daca va fi sa am reumatism sal am mama nu intelege ca nu pot sa fac injectii si pastile nu-mi mai pentru ca spune ca sha nu o sa-mi treaca niciodata ...deci va rog ajutorrhappy
  • 4 Iunie 2010 12:41
    Raspuns anonim:
    ASLO 200 acum 5 luni si acum am 400 baut dupa altii, infectii in gat, streptococ asta e bag moldamin sau penicilina cred ca o sa aleg penicilina ca o sa fac 2 pe zi si imi trece mai repd, bagati si voi fiti barbati nu treceti viata ca fetelewinking e durere vindecatoare. sanatate numai bine.
  • 31 August 2012 00:06
    SiMo14 a răspuns:
    Eu am 14 ani si am aslo 400! Daca nu il tratezi poti sa faci romatism sau in timp sa faci boala la inima, asta este cea ce mi-au spus mie (Am o matuse care lucreaza ca asistent medical)! Eu am inceput sa fac moldaminu acum 3 saptamani! Si maine trebuie sa o fac pe a trea! Pot sa spun ca muschiul unde este facut moldaminu o sa doara, dar este ceva suportabil!
    (Scuzatima dacu nu scriu bine dar eu fac scoala in Italia! )
  • 9 Iunie 2009 11:40
    cristina_7496 a răspuns:
    Am ASLO 400 si am 12 ani. Stiti cumva alte injectii in afara de moldamin care sa nu fie foarte dureroase? Am auzit de la alti prieteni ca dupa injectie te doare piciorul foarte tare. Daca imi puteti da mai multe informatii sunt nerabdatoare sa le primesc.