| Andreea112234 a întrebat:

Ce o sa-ti faca ginecologul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Controlul ginecologic nu consta doar in examenul pelvian si examinarea sanilor, ci are si o parte introductiva in care medicul va schita un istoric medical. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra cazului: varsta la care a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca exista cicluri regulate si cat dureaza in medie, daca exista mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca a inceput viata sexuala si ce metode contraceptive se folosesc, daca exista dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca pacienta fumeaza, bea sau ia medicamente. Este important sa se raspunda cu sinceritate la aceste intrebari. Daca la consultatie pe adolescenta o insoteste fie mama, fie o prietena si nu se simte confortabil sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara. Doamna? domnisoara va fi dezbracata de la mijloc in jos, se va aseza pe masa ginecologica pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in suporturile metalice laterale. Este foarte important sa fie relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Nu doare nimic, doar ca s-ar putea sa simta un disconfort la introducerea valvelor vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se despart peretii vaginului pentru ca doctorul sa poata examina peretii vaginali si colul uterin. Va trece usor.Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa incetarea menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se va avea contact sexual cu 24 ore inainte.

2 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

O sa iti faca un control asupra organului genital happy

| ijuuuuuuu a răspuns:

O să te pună în poziția ginecologică și o să te examineze.