| zharmas a întrebat:

Ce parere aveti de gripa aceasta care tot circula? Ati facut vaccinul antigripal?
Uite eu vreau sa deschid putin subiectul si vreau sa spun ca daca noi oameni am face niste lucruri esentiale si ne-am proteja nu am mai racii sau am face gripa. Ei bine noi oameni mai ales Romanii trebuie sa invatam sa avem o alimentatie sanatoasa sa nu mai mancam fast food-uri sau dulciuri pentru ca astea distrug sistemul imunitar. Eu am 118 kg acum de la 130kg unde raceam mereu si ma simteam prost. Ei bine eu presupun ca daca noi am face sport am manca mancare sanatoasa si am renunta la proastele obiceiuri de a scuipa pe strazi sau a stranuta in palma sau fara palma nu am mai avea sistemul imunitar asa prost eu am 14 ani si sincer gandesc foarte limpede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

"daca noi oameni am face niste lucruri esentiale si ne-am proteja nu am mai racii sau am face gripa"
Nu exista asa ceva atat timp cat raspunsul la problema asta sunt vaccinurile. In primul rand sistemul medical te vrea bolnav, ca daca tu si restul oamenilor ati fi toti sanatosi, nu ar mai exista sistem medical, pentru ca nu si-ar mai avea rostul de a "vindeca". Apoi, sistemul medical exploateaza populatia de bani. Daca esti bolnav, platesti pe medicamentele lor de te saturi, simplu pentru ca nu stii cum functioneaza organismul uman si ce substante sunt necesare organismului pentru a se proteja de virusi. Tu probabil ca oricare alt om, in majoritate, daca esti bolnav ori te duci la farmacie ori te duci la medicul de familie care in final tot la farmacie o sa te trimita sa dai bani sistemului ca sa-ti dea pastile sa te vindece. Practic ajungi ca sanatatea ta sa fie in mainile sistemului medical care te vrea bolnav daca vrea sa supravietuiasca. Probabil in majoritatea cazurilor, daca ai sti sa te protejez, n-ai avea nevoie nici de medici, nici de farmacii, si cu siguranta nici de vaccinurile lor. Daca tu doar te duci la medic si iti spune ca trebuie sa faci vaccin, ai toate motivele sa fii sceptic pentru ca tie nu ti se spune ce substante contine vaccinul respectiv, nu ti se spune cum influenteaza fiecare in parte organismul, nu ti se spune cum influenteaza colectiv organismul. Ti se spune doar ca-i vaccin si trebuie sa-l faci ca altfel baga frica in tine ca o sa ajungi mult mai rau daca nu-l faci. Pe aceesi mentalitate nu ti se spune ca prea multe pastile dauneaza ficatului, nu ti se spune ca unele vaccinuri pot contine substante nocive pentru organism, cum sunt de exemplu unele vaccinuri americane pentru copii, in care s-au gasit urme de erbicide. Este exact ca in industria alimentara. Ei nu-ti spun ca adauga toate mizeriile de chimicale si substsnce artificiale in alimente, doar ti le vine tie, consumatorului de rand pe care nu-l intereseaza ce consuma. Zici ca sunt mana in mana, industria alimentara te imbolnaveste si te trimite la industria medicala care te "vindeca", ambele facand bani de pe urma ta. Ti se vand medicamente pana si in cazurile cand nu ai nicio boala.

Apropo, nu ma refer la tine personal, ma refer la om in general.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ma imbolnavesc foarte greu, nu mai racisem de un an sau chiar mai mult, am stat des langa oameni bolnavi, am avut chiar si apropieri de unii din ei (iubitul meu de exemplu) si nu m-am imbolnavit, si totusi am prins gripa asta, asa ca nu tine atat de mult de imunitate

| RAY a răspuns:

Din pacate nu l-am facut, imi pare foarte rau, dar promit ca o sa imi fac toate vaccinurile, cum ai reusit sa slabesti?

| zharmas explică (pentru RAY):

Pai daca mananci multe citrice nu ai sa racesti asa repede sau asa rau.

| RAY a răspuns (pentru zharmas):

Serios,ai facut vreun studiu stiintific?

| zharmas explică (pentru RAY):

Frate medici iti baga pastile si vaccinuri pe gat poti lua vitamina c din fructe. Daca vei manca sanatos nu vei racii asa repede daca tu lasi fast foodul si dulciurilr in perioada asta a sezonului de gripa te-ai spala pe maini si nu te-ai spala zilnic pe corp pentru ca avem nistr bacteri bune pe piele si e ok. Fi sigur ca nu vei racii si mai ales sa faci efort chiar daca e frig afara mergi pe jos faci cv. efort...

| RAY a răspuns (pentru zharmas):

Ce legatura au bacterile cu raceala?

| zharmas explică (pentru RAY):

Ti-am spus doar.

| RAY a răspuns (pentru zharmas):

Sunt foarte curios, sunt extrem de curios ce faceti voi la ora de biologie, chiar nu va intra nimic in creieras

| Panamax a răspuns:

Televizorul a prostit multa lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am facut vaccin antigripal. De fapt cred ca ultimul vaccin antigripal l-am facut in urma cu 17 ani.

Cu cat ma gandesc mai putin la gripa asta, cu atat sta mai departe de mine. Si ma consider o persoana cu sistem imunitar ridicat pentru ca foarte greu ma imbolbavesc. Iar cand se intampla sa ma imbolnavesc este din cauza mea pentru ca umblu prea subtire imbracat in comparatie cu vremea de afara.

| unvecin a răspuns:

N-am luat vaccin antigripal. (Nu-s ipohondru.)

Dacă iau gripa, merg la medic.

În rest, în perioada asta, sunt mereu pe-acasă. Și trăiesc sănătos, ca de obicei.