| crocozety a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu ma mai doara maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hidrargir a răspuns:

Ia un Algocalmin. Apoi, doua. Mai tarziu, treci pe Ketonal. In final, indoapa-te cu orice analgezic ce-ti pica in mana!
Sau du-te la stomatolog. Tarifele nu sunt chiar atat de mari, desi uneori se simt. Ce stomatolog sa-ti recomand? Habar n-am. Important e sa te simti tu bine si in siguranta.
Daca ai probleme grave, te costa vreun milion, un milion si jumatate o extractie la o clinica de cartier. Si macar la extractii se pricep. In plus, te costa fisa, eu parca am dat 800 de mii, si e valabila un an. Vreo suta de mii e o anestezie, fereasca sfantu' sa ai nevoie de mai multe.
Daca ai nevoie de o plomba, poti cere si una mai ieftina, daca e vorba de masea, cu conditia sa fie ieftina pentru ca e vizibila, nu pentru ca e de calitate inferioara.
Dar daca amani suficient de mult, pe langa faptul ca vei manca constant analgezice, in final vei pierde maseaua. Eu am patit-o, iar la extractie eram atat de imbibat de analgezicele pe care le luasem in zilele anterioare si dezvoltasem o asemenea toleranta la ele incat anestezia nu si-a mai facut efectul.
Dar nu te speria, eu am amanat vreo 3 ani. Du-te din timp, si nu te doare.
Si spala-te pe dinti mai bine. Incearca sa aflii cum se realizeaza un periaj corect.

11 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Iei un calmant pana ajungi la dentist. Si te duci cat mai repede, ca noaptea doare cel mai rau. Maselele nu se pot repara acasa.

| darrio2007 a răspuns:

Algocalmin. Apoi trateaz-o.

| madalinutza a răspuns:

Sa iei un nurofen, si sa mergi maine la dentisthappy

| Skylerx a răspuns:

Iti poti pune gheata, sau poti sa mergi la doctor, iar el iti poate spune!

| Catte a răspuns:

Pai.sunt niste pastile'Ketonal'happy. sunt foarte bune.
sau eu.mai mestec un algocalmin in locul care ma doare. poti sa iti faci ciai de Salvie[se gaseste la farmacie]. si tii putin in gura la masea.in cazul meu a functinat f bine.love struck

| V.v a răspuns:

In primul rand sa te duci la dentist si dupa sa te inveti minte sa te speli pe dinti ca sa nu mai ai probleme.

| Cretaker a răspuns:

Dă-i cu țuică

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Pai mie mi-a spus dentistul ca daca nu pot ajunge la el sa i-au o carpa, un ciorap ceva sa pun sare in el si sa-l pun intr-o tava la cuptor pana se incalzeste si apoi sa-l pun pe urechea de la masea s-au pe obraz iar in ureche mai poti pune si un usturoi pe care l-ai "parlit" putin.Bafta

| Crisstina a răspuns:

Nuuuu! chetonalul e cel mai bun! de la nurofen si din astea nu trece! incearca chetonal si va calma durerea

| mady04 a răspuns:

In primul rand eu iti zic sa iei ketonal mie doar cu asta imi trece sau poti sa stai cu gura deschisa deasupra aragazului incearca sa stii chiar mege danu dureaza prea mult altceva nu stiu ce sa zic si... vizita la dentist e inevitabila

| camelia_1170 a răspuns:

Pentru durere de masea poti sa ei un aulin si iti trece imediat.