| Fab2000i a întrebat:

Ce sa fac daca mi-au iesit bubite in interior pe obraji de la aparatul dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am si eu o prietena care a patit asa ceva. Nu ai ce sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Cat a răspuns:

Buna!

In cazul in care ai rani / iritatii de la purtarea aparatului dentar, poti sa iti cumperi de la farmacie ceara dentara.

Poti sa aplici un pic de ceara peste bracket-urile care te jeneaza si care iti cauzeaza rani. Ceara se dezlipeste usor cu mana sau poti sa o periezi cand vrei sa o scoti. Important e sa nu mananci cat timp o porti, pentru ca o sa se desprinda si poti sa o inghiti.

Poti sa ceri la farmacie si alte recomandari de geluri bucale care alina iritatiile.

In cazul in care problema ta nu e legata de lipsa spatiului sau frecarea aparatului de peretii cavitatii tale bucale, e cazul sa apelezi cat mai rapid la dentistul tau.