| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla da sunt insarcinata in 2 saptamani si fac avort

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De unde stii ca esti insarcinata in doua saptamani? Practic inca nu ti-a intarziat menstruatia, testele de sarcina e putin probabil sa se pozitiveze, la echografie nu se vede sacul embrionar. Nu cred ca poti sti sigur ca esti insarcinata, deci nu cred ca poti face intrerupere de sarcina acum.
Poate peste 2-3 saptamani.
Ai intrebat ce se intampla. Se intampla ca vei ucide un prunc, respectiv al tau, ca iti vei risca fertilitatea si cam atat. Cel mai probabil ca vei mai putea ramane insarcinata mai tarziu, dar un oarecare risc exista.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, deocamdata nu poti face, deoarece inca nu se vede sacul embrionar, ia si consulta un medic de specialitate si iti va spune exact ceea ce trebuie sa faci.Bafta.

Alte răspunsuri
pupimik
| pupimik a răspuns:

Ai fost la ecografie? Sau cum de stii exact ca ai 2 saptamani? Tii minte data in care a avut loc contactul sexual?
Nu se intampla nimic.In primul rand mergi la un medic ginecolog si ii spui ca doresti sa te programezi pentru o intrerupere de sarcina...si il rogi sa iti explice procedura. Cea mai sigura e prin aspiratie...si avand in vedere ca ai doar 2 saptamani.va fi usor.Sunt mai multe metode de avort ce dau rezultate in primele saptamani de sarcina... dar raman la ideea ca rezultatul optim il obtii prin metoda aspiratiei.
Succes!

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Avortul il poti face pana ce sarcina are 3 sau 4 luni. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci eu care incerc de 4 ani sa raman insarcinata nu te sfatuiesc, dar desigur depinde in ce situatie esti. Ai grija de tine.BAFTA. Angela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie consultat un ginecolog, daca ai probleme de sanatate el o sa iti recomande metoda mai putin problematica, daca nu ai pribleme de sanatate nu ar trebui sa se intample nimic in afara de o hemoragie care in unele cazuri poate dura de la cateva zile pana la doua saptamani, dar depinde de corpul fiecaruia si de experienta medicului. sfatul meu este sa te duci la in ginecolog si el o sa iti explice mai detailat. si asta cat mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca nu poti face nimic in afara de a culege informatii pana la 5 saptamani. Pana atunci poate te razgandesti si accepti ideea de a darui viata. Iti urez sanatate si multa intelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, eu am avut un contact sexual si a ejacuat sperma pe langa "gaura" si nu stiu daca sunt sau nu insarcinata. M-am si spalat...menstruatia mi-a cam intarziat, voi ce credeti? Dati-mi un sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andrutza fa cum vrei tu, nu cum vrea cel care te-a ajutat la procreere...Nu mai fiti impotriva avortului! Decat infractor deosebit de periculos, mai bine deloc! Va pup si spor la...protejat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca un medic iti va face avort in situatia asta.nu cred ca e posibil.si eu sunt gravida in 5 saptamani si vreau sa fac avort, dar am 16 ani.si nu am alta solutie.mai asteapta, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca un medic iti va face avort in situatia asta.nu cred ca e posibil.si eu sunt gravida in 5 saptamani si vreau sa fac avort,dar am 16 ani.si nu am alta solutie.mai asteapta,succes!

Alte răspunsuri
| andrutza_7497 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar cert este ca si eu am aflat ca sunt insarcinata azi in a 2-a saptamana! Am doar 20 de ani, dar imi doresc copilul mai mult decat orice pe lumea asta deoarece nu stiu daca voi mai putea face vreodata copii sau macar sa raman insarcinata. Eu am avut niste probleme din cauza fostului meu prieten si de atunci fac tratamente, iar doctorul mi-a spus ca este foarte putin probabil sa mai pot face copii, iar acum nu stiu ce sa fac deoarece a fost doar o intamplare...nimeni nu a vrut si plus ca el nici nu vrea sa auda de asta ca are doar 22 de ani. Mi-a spus clar si raspicat sa fac intrerupere de sarcina saptamana viitoare, dar eu nu vreau asta! Mi-e foarte teama! Dati-mi un sfat, va rog!

| ipekutza a răspuns:

Faza e ca si eu cred ca sunt insarcinata am 16 ani si prietenul meu vrea sa pastrez copilul daca e sa fie adevarat. Acum nu stiu ce sa fac, nu cred ca mama e de acord, dar mi-ar fi frica sa fac avort... Un sfat?