| Bloo2 a întrebat:

Ce se poate intampla daca am inghitit un sambure de pruna worried?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca nu simti ca te-ai inecat cu el, sau ca te sufoci, nu e nici o problema.
In cazul in care nu ai apendicele scos, poate sa ii obstrueze lumenul si sa faci apendicita.
Alta problema, e sa iti ramana lipit de mucoasa colonului, si, mai tarziu sa dea anumite probleme. Sansele sa ramana lipti de colon sunt foarte mici (am asistat la o multime de colonoscopii si nu am vazut samburi lipiti de colon decat de 3 ori. Eu am vazut numai samburi de dimensiuni mici, dar am auzit de la un conferentiar ca a vazut un caz). Iar posibilitatea de a da alte afectiuni e foarte aproape de zero, si e determinata de alte afectiuni ale mucoasei colonice)

20 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Te doare in gat pentru ca te-a racait un pic cand l-ai inghitit... dar va trece aceasta senzatie neplacuta. Samburele fiind natural n-are ce sa-ti faca rau...sau se va digera sau il vei elimina...Cred ca mai mult te deranjeaza senzatia care ti-a lasat-o alunecarea pe gat a lui...si daca a intrat pe lat, sigur varfurile lui ti-a iritat un pic mucoasele...Fii curajoasa si nu te mai gandi atat...Au fost altii care au inghitit obiecte si n-au murit!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

O sa il scoti pe partea celalata. Atat, nu are ce sa se intample.

| Leea1234 a răspuns:

Nimic!
daca iti dauna, sau iti facea rau, aflai imediat!
il evacuezi...maine!

| Leea1234 a răspuns:

Maai!
noi radem... dar pe user...il\o doare pieptul... daca samburele i-a zgariat ceva!
vorbesc serios... poti sa faci vreo infectie... daca pana maine nu iti trece "junghiul"din piept...ar fi bine sa treci pe la camera de garda!
nu-i de joaca!
si maine dimineata... dupa 15 minute dupa ce te-ai ridicat din pat...masoara-ti temperatura... daca e mai mare de 38... posibil sa fie vreo inflamatie!

| Silvia a răspuns:

Nu cred ca este vreo problemaoh go on

| ViVi a răspuns:

Nu patesti nimic data viitoare ai grija daca simti ceva in gat bea apa happy sa se duc sa nu mai simti si sa nu te mai doara de la sambure

sanatate

| Gabry a răspuns:

Nu se intampla nimic!happy

| Haydee a răspuns:

Da... o sa mori...viiata'i crudacrying
Fa-ti bagajele...pacat ca nu iei nimic cu tine in mormantsad
Ei oricum pregateste-te pentru ce e mai rau... o sa ai ceva dureri de purta, poate chiar greturi... oribilcrying
Mi-a parut bine sa te cunosc!;-h

P.s.am glumitlaughing

| ΔH a răspuns:

Iti creste prun in burta laughing

joce.
Eu mananc cirese cu samburi de cand ma stiu, pepene verde, la fel, si am mancat si multi samburi de prune.
Ia ghici.
Sunt sanatos tun smug

| Bloo2 explică:

Da... dar simt ceva in piept. worried.

| Bloo2 explică:

O sa MooooOOOOOooooor crying

| albastrel a răspuns:

Il dai afara pe partea cealaltawinking

| iri a răspuns:

No pai in cazul asta pregateste-te sa-ti iasa crengi de prun pe gura sau pe nas tongue

stai linistita si asteapta-l maine la iesire big grin

baftawinking

| babyangel a răspuns:

Nu se intampla nimic happy stai linistita...

| bruno9432 a răspuns:

laughing daca ai apucat sa pui intrebarea dupa ce l-ai inghitit e ok. scapi big grin Cel mai rau era sa te ineci cu el, dar asa nu e problema, se digera.
Probabil ca te-a zgariat un pic pe esofag daca zici ca simti o durere, trece big grin
Nu se moare chiar asa usor laughing

| Rrrretarded a răspuns:

Poate ai noroc si o sa te alegi doar cu crengile mai lungilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit azi tot asa...am mancat compot de pruna si am inghitit samburele, din greseala.asta e se mai intampla. sper ca maine sigur va trece,,,,,,, sper.

| yoyo_4559 a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistista. O sa-l dai afara pe partea cealalta.

| MisterSteeck a răspuns:

Se poate intampla sa se digere!

| YaNna a răspuns:

Nimic...