| UserCP a întrebat:

Ce se poate vedea la o radiografie pulmonară? Se poate vedea daca fumezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La o radiografie pulmonara se poate vedea aproape orice patologie. Daca fumezi de multi ani, se poate vedea si asta.

| SkyPilot a răspuns:

Daca abia ai inceput, nu. Dar daca ai practicat obiceiul pentru ceva vreme, se vede in 90% din cazuri.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se vede desenu ala mai accentuat.

| maria14142 a răspuns:

Da,apar leziuni pe plamani daca fumezi, sunt semnele fumatului de pe plamani pe care le vei purta toata viata! La o radiografie simpla sunt sanse de 10% sa nu se vada prea bine, dar la un CT facut cu substanta de contrast iti vede cam tot!

| Diurpaneus a răspuns:

Eu am fumat timp de 20 de ani (uneori si 2 pachete pe zi) si nu mi-a iesit la radiografie ca fumez. In schimb daca faci cancer apare sigur pe radiografie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Diurpaneus):

Cancerul pulmonar nu apare sigur pe radiografie, nu apare SIGUR nici macar pe CT. Proportiile acceptate sunt astea :

- RX: 75%
- CT: 95%

75% este un procent bun, inseamna 3/4 din cazuri.
http://www.cleveland.com/......etect.html