| anonim_4396 a întrebat:

Ce simptome clare sunt după mușcătură de căpușă? se pot lua după câini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Capusa NU se poate lua de pe caine. De ce asta? Pentru ca ea si-a gasit deja o gazda, are capul infipt in piele si nu il poate scoate, nici nu ar avea rost. Ce-i in mana, nu-i minciuna. Se poate desprinde doar cand e plina de sange, iar apoi trece intr-un nou stadiu, nu mai musca pe nimeni.

| VivianaVioleta a răspuns (pentru minrest):

Muuuuuuuuuulțumescccccc tarre mult! aveam o obsesie cu căpușelee laughing) pe vremea asta. aveam o durere de ceafă și citisem pe net de chestia asta și m-am panicat puțin. merci muuuult o zi supeprbă în continuare tuturor celor ce mi-au oferit răspunsuri! weekend fain să aveți

| minrest a răspuns (pentru VivianaVioleta):

De regula, capusa se ia din iarba pe partea goala a piciorului.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu capusa e problema si daca e infectata cu un virus