| Rossa8807 a întrebat:

Ce tratament îmi recomandați pentru viermișori? Am incercat zentel dar nu prea mă ajutat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ai respectat aceste recomandari pentru a nu te reinfesta?
''Reinfestarea este comuna, deoarece ouale viabile pot fi excretate timp de o saptamana dupa terapie, iar ouale depuse in mediul inconjurator inainte de tratament pot supravietui 3 saptamani. Deoarece infestarea multipla in cadrul aceleiasi locuinte se poate repeta, poate fi necesar tratamentul intregii familii. Hainele, asternuturile si alte articole trebuie spalate frecvent, iar in casa trebuie dat cu aspiratorul in mod frecvent.''
Spala inclusiv salteaua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel mai bun tratament antiparaziți este argila.Cura interna cu argila trei săptămâni de trei ori pe zi si clisma cu apa de pe argila. Se repeta după o luna dar se ia intern doar dimineața argila. Argila se găsește la magazinele naturiste si se pregătește conform prospectului.

| aimullah123 a răspuns:

Incearca cu usturoi pe stomacul gol dimineata o perioada.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Si asta, da, dar trebuie combinat cu o alimentatie de regim - fara lactate, fara dulce! Ce am aplicat la fiica-mea si a mers extraordinar e petrolul medicinal - o lingurita in care pui un cubulet de zahar, dimineata pe stomacul gol. Faci asta 3 zile la rind, pauza o saptamana, repeti. Pauza de inca o saptamana, repeti. Eventual ii dai in fiecare dimineata vreo 2 saptamini si nu te agiti prea tare cu regimul. Asta e produsul - https://www.oncoshop.ro/......0-ml/41-76 - insa daca ai drum prin Germania sau ceva cunostinte pe acolo, la ei e doar vreo 8 EUR sticla.
P.S. Daca discutam de paraziti la un adult, atunci se poate lua o lingurita dimineata simplu, fara cubuletul de zahar.

| AnaQ a răspuns:

Introdu timp de câteva zile seara cate un cățel de usturoi ca pe un supozitor, mergi la farmacie și cumpăra vermigal novo se ia în doza unica iar după 7 zile in caz că nu scapi se repeta doza. Mâini curate, igiena intima respectată cu strictețe, unghii tăiate foarte scurt, lenjerie curata neapărat. Fără dulciuri, lapte, sau carne pentru minim 1 săptămână

| AnaQ a răspuns:

Neapărat încearcă să introduci usturoi până cumperi pastile este super bun, imediat încetează stările de mâncărime.