| 1libercugetator1 a întrebat:

Ce tratamente naturale stiti care functioneaza impotriva cosurilor?

am auzit de zineryt si bune si rele as vrea si parerile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| RoseOfTheFire a răspuns:

Eu folosesc gel cu extract din melc e foarte bun dau cu el de o luna si se vad rezultatele zineryt am folosit si eu si iti usuca pielea e cam tare nu iti recomand.

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Auzi, crema asta cu extract de melc este buna si pentru tenul gras? te scapa de acnee, dar si de pete? sau? in cat timp ti-a dat rezultate, te rog raspunde-mi

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Iti recomand mai mult gelul cu extract din melc e foarte bun, crema este si ea buna doar la o acnee usoara.Pai sa zic cam in 2 saptamani s-au vazut primele rezultate, si eu tot ten gras am si da este bun chiar a dat rezultate la mine sper sa dea si la tine. Kisses!

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Deci,gel cu extract din melc de la Herbagen? sau pur si simplu gel cu extract din melc?, cam cat e gelul? si se gaseste la farmacie nu?; P, o sa folosesc ce o sa-mi spui tu, si se da seara inainte de culcare nu? daca se da si dimineata si seara, dimineata nu prea pot ca-s cu scoala si poate se vede ca-s dat pe fata cu cv, eventual voi si in weekend, sper sa imi treaca cu acest gel. am folosit multe si nici n-am scapat pana acum. astept raspuns la ce te-am intrbt, si mersi pentru ajutor, te puup;*

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Uite de aici mi-am comandat eu gelul, instructiunile de folosire, si tot ce ai nevoie le aici pe site http://www.cosmeticeromanesti.ro/......urale.html

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Hmm am citit, dar scrie " Crema este destinata tenului normal/mixt " off, eu am ten gras, tu ai spus ca tot ten gras ai si ti-a dat rezultate, dar tu in prezent mai ai acnee/pete? daca numai ai, in cate luni ti-a trecut tot sau aproape tot, si ai folosit un singur tub?, o sa o comand. daca e

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Mai platesti si la posta/curier? cat laughing

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Scrie pe site cat platesti, si da am scapat in proportie de 80 %, nu mai am cosurile care le aveam, si da doar dintr-un tub m-am folosit.Eu atunci la comanda am dat cam 100 de lei mi-am mai luat si altceva pe langa gel.

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ok Rose, voi incerca cu acest gel. mersi de raspunsuri.

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Cu placere :* apropo numele meu este Flory!

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Incantat, Alin;*

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Cati ani ai? happy

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

16,u?

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

20.

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Multi inainte;*, si de unde esti?; d

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Multumesc la fel :* Buzau tu?

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ms;*, eu din Bucuresti tongue

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru DonMecanico):

Super,am fost prin Bucuresti de multe ori ultima data in octombrie.

| DonMecanico a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nice;; )

| AliGab a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca o crema de galbenele de la manastire, facuta natural din ulei de galbenele si ceara de albine face minuni cu tenul tau.

| aveam14ani a răspuns:

Salut :]
si eu aveam cosuri.
am folosit :
-galbenus de ou=se aplica 1 galbenus de ou crud pe fata si se lasa fata pana se usuca dupa care te speli cu apa calduta.
-sarea cu apa=intr-un castronel mic pui 1 lingurita de sare si 2 lingurite de apa, o aplici pe fata [o sa usture putin] si o tii 5-10 minute[daca ai tenul sensibil nu folosi metoda asta]
- pasta de dinti- o aplici pe fata si stai cu ea cam intre 4-5-6 ore [eu am stat o noapte intreaga]. nu incerca asta des pentru ca uni pot avea reactie alergica\ daca ai tenul foarte sensibil nu o folosi [o sa iti iasa bubite pe fata].
-sau spala-te cat mai des pe fata 2-3 ori pe zi cu sapun PROTEX[sa nu te dai cu creme pe fata dupa ]
eu cam atatea am folosit. daca nu merge nu le mai zgamaia si lasale-e in pace.
p.s. am auzit ca, crema de la zineryt poate provoca urticarii.nu stiu sigur ca nu am folosit.
sper ca am fost de folos:3

| aveam14ani a răspuns:

Si lamaiabig grin

| HappyGrumpy a răspuns:

Cel mai bun tratament naturist, nu o sa-ti vina sa crezi dar daca incerci vei vedea rezultatele, si nu te costa nimic, te speli bine pe fata cu propria urina, apoi cu apa. se folosea pe vremuri cand nu existau atatea prostii chimice, urina are proprietati dezinfectante, citeste aici mai multe detalii: http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=2687&lang=RO

| 1libercugetator1 explică (pentru HappyGrumpy):

Am auzit eu multe despre urina pe discovery dar asta nu stiam, mi-am luat zineryt si m-am dat acum sa vad daca da rezultate, dar multumesc pentru articol

| laura81 a răspuns:

Uite aici cateva masti de fata: http://ideipentrufemei.blogspot.ro/......-gras.html

A doua am auzit ca este foarte eficienta

| Ariyana a răspuns:

Hey,1Thor1! Am sa iti raspund cu placere la aceasta intrebare, deoarece trec prin aceeasi problema.Am incercat un numar foarte mare de metode naturiste, dar toate au dat gres.Am incercat de asemenea si creme, tot ce au facut a fost sa remedieze problema, dar nu a vindecat nimic.Am incercat chiar si cu Aloe Vera, dar nu a functionat nici asa.Astfel,am devenit foarte dezamagita.Ideea este ca atunci cand esti adolescent se produc o gramada de schimbari in corp, si la fiecare se manifesta diferit.La unii prin cosuri, la altii prin mult par pe corp, la altii prin secretii excesive sau transpiratie excesiva.Deci,poti incerca o metoda 97% sigura:viziteaza un medic homeopat.In general, remediile homeopate functioneaza. Daca nu, singura solutie e "astuparea" lor cu machiaj.

| HappyGrumpy a răspuns (pentru Ariyana):

Machiaj abundent? nu recomand, metoda cu urina, o stiu de la prietena mea, care nici la 30 de ani nu foloseste machiaj, si arata de invidiat, a folosit-o in liceu cand nu mai stia ce sa faca sa scape de acnee, eu n-am avut problema asta dar chiar sunt curios daca chiar are rezultate atat de eficiente, nici mie nu mi-a venit sa o cred, dar citind despre efectele uropatiei, ma gandesc sa urmez si eu astfel de tratamente mai putin conventionale.

| Ariyana a răspuns (pentru HappyGrumpy):

Da,nici eu nu sunt de acord cu machiajul abundent,dar,de asemenea, nu stiu cati sunt dispusi sa incerce metoda cu urina happy. Crede-ma, in fiecare zi ma trezesc de dimineata ca sa aplic un strat de pudra de culoarea tenului pentru a masca impuritatile, si nu imi face placere, dar nu se mai vede aproape nimic.Metoda homeopatica nu am incercat-o, dar am prieteni care si-au tratat acneea cu ea.

| MarianRaul a răspuns:

Zineryt usuca foarte tare pielea. eu am patit si am avut nevoie de crema hidratanta. iti spun sincer ca eu am avut mari probleme cu cosurile si m-am trata cu argila.http://sanavita.ro/blog/acneea-la-adulti-cum-sa-iti-mentii-un-ten-sanatos/ aici am citit un articol interesant si sa stii ca sunt chiar bune produsele de la http://sanavita.ro