| anonim_4396 a întrebat:

Ceaiul de pătrunjel verde are aceleași beneficii ca cel făcut cu pătrunjel uscat? Trebuie neapărat uscate frunzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Te-ai dat pe patrunjel, ă?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"pătrunjel" te-ai prins.

Cică e bun pentru păr și ten.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu au aceleasi efecte!
Paractic, ceaiul de patrunjel uscat nu mai contine substanta activa din patrunjel, fiind folosita mai mult de ornament sau pentru 1% din aroma lui.
Daca doresti un tratament cu patrunjel, este bine sa folosesti planta proaspata, ca efectul ceaiului sa actioneze asupra corpului.