| claudelul99 a întrebat:

Bună!
Atunci când tulpina cartofului este verde, dar frunzele sunt uscate, cartoful mai creşte?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu prea mai are ce sa creasca, daca nu ai masa foliara, slabe sanse sa mai creasca partea subterana, ramane asa cat a crescut pana acum.
Dar la vremea asta e cam timpul sa scoti cartofii aia, deci si planta se ducde ca vrei sau nu, aia nu sta verde tot anul.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu pot fi făcuți ca frunzele să își revină, va trebui să îi scoți mai înainte de vreme.
În starea descrisă de tine ar mai fi posibilă refacerea frunzelor. Dar dacă starea continuă, se va usca și tulpina și nu se mai poate face nimic decât să-i scoți.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am scos cartofii de 2 săptămâni. Pana când vrei sa crească? E vremea recoltării lor.

| ValentinGabi a răspuns:

Păi în cazul ăsta este boală si trebuie stropit, dar acum fiind c-am târziu o să se usuce si tulpina si o să-i scoți pentru mâncare