| Doηηa a întrebat:

Ceva remedii pentru durerea de măsea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

O vizita la stomatolog?!

| Konata a răspuns:

Buna, cea mai buna metoda, in afar de dentist, pentru ameliorarea durerii, este sa iti pui pasta de dinti pe locul inflamat.Iti spun de pe acum ca o sa aiba tendinta sa se topeacsa in gura dar rezista cat poti, durerea va disparea in maxim jumatate de ora, la mine si la multi altii merge metoda aceastawinking
Succes! Noapte buna!

| ombladon a răspuns:

Cum zicea Confucius daca doare cap, taiem cap, piere durerea laughing

| eandopuncttk a răspuns:

Medicul dentist. happy
recomand codamin, dar atentie...

| missClumsy a răspuns:

Mergi la dentist oh go on si pana atunci incearca sa tii vodka in zona dureroasa. worked for mewinking

| AlexCrb a răspuns (pentru missClumsy):

Si la mine. Am tras o betie de nu mai simteam nimic laughing

| missClumsy a răspuns (pentru AlexCrb):

Drink ALL the vodka! Kill ALL the pain! laughing

| AlexCrb a răspuns (pentru missClumsy):

Exact! laughing Apoi sa vezi lupte greco-romane cu parintii! laughing

| kissterie a răspuns:

Ia un calmant si mergi la stomatologhappy

| HelloKitty20 a răspuns:

Incearca Rovamicin.E antibiotic si in 4 zile iti trece durerea si dupa nu mai ai nicio problema.Asa am patit eu si am luat Rovamicin timp de 4 zile si de atunci nu mai am nimic.

| lastOne a răspuns:

Pe termen lung numai dentistul da roade, insa pe termen scurt poti incerca orice painkiller recomandat de farmacist

| campai a răspuns:

1. Dentist
2. Ketonal
3. Pune degetul pe tocul usii si inchide usa... crede-ma ca vei uita de masea

Sfat: ti-as sugera varianta 2 acu seara si mergi maine la dentistwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ketonal! dar vezi ca e foarte puternic. eu acum vreo 4 ani am avut niste probleme de masea (aveam vreo 16 ani). cand ma apuca durerea de masea, ma durea si capu si ma bagam la somn sa uit de durere. imi venea sa urlu si sa ma urc pe pereti de durere. o pastila de ketonal ma rezolva in 15 minute. dar ai grija, ti-am zis. e foarte puternic acest medicament. sa nu iei mai mult de o pastila pe zi

| laurentiu8 a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi o fiola de xilina si una de algocalmin si o seringa de 20ml le tragi in seringa pe amindoua si pui cite o picatura sau doua pe un tampon mic de vata si il pui pe maseaua care doare.Fi atenta :se face un test cu apa rece, daca doare la apa rece este cariata dar daca se melioreaza putin inseamna ca e o infectie si nu mai pui xilina ci iei antibiotic, de electie se foloseste amoxicilina.P.S
:sa fii atente sa nu fii alergica la xilina