| anonim_4396 a întrebat:

Chistul ovarian, depistat conform ecografiei, poate fi confundat cu o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar poate fi confundat cu un corp galben de sarcina daca ecografia este facuta in primele 4 saptamani de sarcina. Insa ginecologul informat de faptul ca femeia pe care o examineaza ecografic ar putea fi in prima luna de sarcina va tine cont de aceasta posibilitate si daca are cel mai mic dubiu, va rechema femeia dupa 2-3 saptamani la reexaminare. Un ginecolog care nu a fost informat de pacienta ca exista posibilitatea unei sarcini la debut, se poate pacali in anumite situatii.

| Ioanaiuga a răspuns (pentru Brigaela):

Nu mi-a spus de absolut nicio sarcina, si ca este 100% chist. Am facut 4 teste (toate negative), insa am pus intrebarea din curiozitate.M-a chemat dupa prima menstruatie care va sa vina dupa ce termin tratamentul de reglarea a acesteia. Dupa toata treaba aceasta, mi-a spus ca va trebui sa urmez un tratament cu anticonceptionale, ceea ce ma sperie putin.

| Brigaela a răspuns (pentru Ioanaiuga):

Tu i-ai spus ca e posibil sa fii insarcinata? Cand ai avut contacte sexuale neprotejate?
Tratamentul cu anticonceptionale nu are de ce sa te sperie, corect condus, sub atenta supraveghere medicala, este lipsit de pericole.

| Ioanaiuga a răspuns (pentru Brigaela):

Acum 3 saptamani, insa, dupa circa 14-15 zile am facut teste, si au iesit negativ

| Brigaela a răspuns (pentru Ioanaiuga):

Testele negative facute la 15 zile nu au mai mult de 30% siguranta. Ideea este urmatoarea: daca i-ai spus medicului ca ai avut contact sexual neprotejat in urma cu 3 saptamani, el ar fi tinut cont de faptul ca exista probabilitatea unei sarcini invizibile si ar fi interpretat cu prudenta chistul. Daca nu i-ai spus, se presupune ca este absolut imposibil sa fii insarcinata, ca de la ultimul contact sexual neprotejat au trecut mai mult ed doua luni si atunci ar putea interveni o confuzie intre un chist ovarian si un corp galben de sarcina. Ca raspuns la intrebarea ta: da, se pot confunda in saptamanile 2-4 de la contactul sexual neprotejat. Medicul informat, care stie ca femeia poate fi insarcinata, va fi prudent si, daca nu este sigur, va chema pacienta la reevaluare dupa doua saptamani (timp suficient sa vada sarcina in uter). Mediculk neinformat, mintit prin omisiune de pacienta, care nu ii da toate informatiile necesare, poate sa se pacaleasca.