| GulDan a întrebat:

Cine a mai luat tratament pentru anxietate? Seroxat sau anxiar?

Am nevoie sa vorbesc urgent cu cineva care ia tratament sad Mi-au revenit un pic simptomele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mai bine fa sport.

| GulDan explică (pentru Filip23):

Fac atletism. Si mananc sanatos

| Filip23 a răspuns (pentru GulDan):

Daca faci sport si tot esti anxios, mai elimina o cauza. baga*te in colective. voluntariate, tabere. La MAnastirea Oasa sunt niste tabere pentru tineri. dar va pune oleaca si la munca. Asta o sa te obisnuiasca cu aglomeratii. si cu vorbit mai liber. Mai intra si in alte colective decat clasa/grupa. daca esti intr-o clasa de asta de intelectuali, unde conteaza 90% matem si exprimarea docta, timiditatea e oarecum normala, nu te indopa cu medicamente

| Wehrmacht a răspuns:

Eu in general nu am o parere buna despre astfel de medicamente, mai ales daca nu se cunoaste modul de actiune ci doar ca provoaca efectul dorit.
Sfatul meu : schimbare trebuie sa apara in mod natural. Daca iei droguri cum se duce efectul reapare anxietatea daca sursa ei nu a fost eliminata.
Ce ti-a cauzat anxietatea?

| GulDan explică (pentru Wehrmacht):

Pai imi pare rau sa aud asta...ca iau de 6 luni sad ..Foarte multe mi-a provocat anxietatea. timid de mic, singuratatea, lipsa de socializare si de fete.

Putem vorbi in privat? sa ma lamuresti daca fac rau medicamentele?

| Wehrmacht a răspuns (pentru GulDan):

Eu ti-am spus doar parerea mea.Nu mai asculta de oricine fara sa gandesti.Vezi ca ai pe net si prospecte si tot felul de chestii legate de substantele respective.Parerea mea este baza doar pe faptul ca din cate am vazut nu se prea intelege ce naiba sunt afectiunile psihice iar ca medicament se da doar ce pare sa aiba efectele dorite fara sa se cunoasca exact ce se intampla.
Ca tie sa-ti treaca definitiv este nevoie sa te obisnuiesti sa interactionezi cu oamenii.Vezi daca cele 2 medicamente te-ar ajuta sau ti-ar face mai rau.
Medicamentele actioneaza asupra ta, dar daca nimic nu te determina sa comunici cu cei din jurul tau atunci nu o sa te ajute cu nimic.

| SorinelF86 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Medicamentele alea omoara in mare parte sentimentele, ajuta in mare parte sa-ti depasesti frica, emotiile. dar fara terapie psihologica prin care in acest timp inveti cum functioneaza emotiile si cum sa le combati pe cele negative cand termini tratamentul o iei de la inceput

| RAY a răspuns:

Zi-mi mann ce probleme ai?

| GulDan explică (pentru RAY):

Eh pai anxietate generalizata pot spune...si ma confrunt de mic cu anxietatea.sad

| RAY a răspuns (pentru GulDan):

Si eu eram asa dar mam adaptat man ca nu aveam de ales, eram timid, fricos dar trebia sa ma scimb

| GulDan explică (pentru RAY):

Si eu m-am schimbat dar m-am cam suparat ca ma stresez cu bacul si plus lipsa de femei ca nu am pe nimeni langa mine...Dar acum incerc sa ma obisnuiesc

| RAY a răspuns (pentru GulDan):

Si eu man tot ca tine dar asta e mergeam inainte

| doctorandus a răspuns:

Discuta cu psihiatrul, nu cu cei care iau medicamente.

| SorinelF86 a răspuns:

Fara psihoterapie o sa-ti tot revina simptomele, indiferent cate medicamente iei, in momentul cand le lasi

| GulDan explică (pentru SorinelF86):

Si costa? pot obtine trimetere fara sa dau bani?

| SorinelF86 a răspuns (pentru GulDan):

Costa, in jur de 100 de lei sedinta, dar nu stiu sigur, de preferat e sa cauti un psiholog bun cu cabinet particular, nu de stat. ajungi la cateva sedinte, in functie de cat de grave sunt problemele cu care te confrunti, dar e foarte important o astfel de terapie, nu doar sa o faci ci sa si aplici ceea ce inveti acolo, altfel nu faci nimic

| guessWhowho a răspuns:

Eu am luat Anxiar si Serodeps vreo doi ani. Acum implinesc un an de cand nu mai iau insa de vreo doua luni simt ca imi revin si mie simptomele si ma gandesc sa reincep tratamentul. stiu ca putem depasi singuri momentele astea dar e foarte greu, trebuie mult exercitiu.