| anonim_4396 a întrebat:

Cineva care s-a lasat de fumat, poate sa imi spuna si mie cat timp a durat in cazul lui/ei starea aia "sevraj nicotinic "? La mine este deja de 4 zile si simt ca disper, daca incep iar sa fumez o sa devorez 3-4 pachete de tigari odata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

M-am lasat de fumat de peste 50 de ori pana acum, din pacat m-am si apucat iar happy In orice caz iti pot spune ca prima saptamana este mai greu, a doua merge iar in a treia nu mai ai treaba.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam 2 saptamani a durat la mine.Am evitat cat am putut locurile cu fumatori in acest timp.

| Jipa95 a răspuns:

La mine nu a durat nici o zi. Dependenta si-a spus cuvantul. Se pare ca nu am vointa.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Jipa95):

Daca reusesti sa treci de 48 de ore ai sa vezi ca "poti ", dar problema e cand ajungi in limita cu pofta de a fuma o tigara, stii tu cum e senzatia aia in tot corpul, mai ales in gat laughing jur ca numai suport, de aia stau eu pe TPU si raspund la intrebari, imi distrage atentia cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am lasat de trei ani.
Nu exista sevraj.Totul este doar in mintea ta. Mintea incearca sa te pacaleasca ca sa-i dai tigari.
De atunci imi vine chef de fumat in fiecare zi.Dar am decis sa nu fiu controlat de un viciu.

| StefanKogut a răspuns:

Sevrajul dureaza 14 zile, iar perioada de adaptare a organismului la noua conditie, 21 de zile.

| Lola05 a răspuns:

Eu nu am fumat niciodată, dar am avut ambii părinți fumători. S-au lăsat amândoi după peste 20 de ani de fumat. La tata sevrajul a durat cam 2 săptămâni iar la mama mai deloc, pentru că și-a pus plasturi nicorette cu nicotină. I-a fost ușor să renunțe și are 5-6 ani de când nu a mai fumat deloc. La plasturi a renunțat după o lună, dar se pot folosi și un timp mai îndelungat, gen 3 luni. Încearcă așa, îți va fi mai ușor să treci peste etapa cea mai nasoală.
Succes!

| onix33 a răspuns:

Eu m-am lasat cu tigara electronica, nu am avut niciun simptom de sevraj

| JeJeleu a răspuns:

Hmm iti pot spune bunicul meu care a fumat timp de 40 de ani
si s-a lasat instantaneu pentru ca a vrut sa stranga bani de o masina
si a fost asa hoarat incat nu a mai fumai pana in prezent si si-a luat masina la care visa...
ce voiam sa spun e ca s-a lasat asa pentru ca stia ca nu-i face bine si putea strange bani.
Trebuie sa ai o vointa de fier si sa te gândești la altceva orice altceva.
totul e psihic, fa altceva, ca de exemplu hmm danseaza laughing (nu imi vine alt exemplu acum.)
Bafta, abține-te
esti de apreciat

| Vanqu1sh a răspuns (pentru JeJeleu):

Problema mea este ca obisnuiam sa fumez exagerat de mult, minim 30 de tigari intr'o zi in care sunt foarte ocupat, imagineaza'ti cand stau si frec menta, daca ar fi totul psihic atunci nu as mai avea senzatia asta de "foame" in corp care este pana la extrem, acum ca sunt in fata pc-ului, imagineaza'ti cand fumeaza cineva langa mine, imi vine sa plang... eu vreau sa stiu de la un fost fumator mai mult sau mai putin cat timp a durat in cazul lui senzatia asta, macar sa am idee cat timp "sufar".

| CatalinaAdela a răspuns:

In jur de 2 saptamani dar nu mai e asa tare senzatia aceea

| Winstons a răspuns:

3 luni daca nu simti fum de tigara sau nu stai in preajma tigarii.dar cum asta este imposibil 9 luni! Dar Vointa sa nu-ti lipseasca din program! Bafta!
Metode pentru "lasat de fumat" :
1.Mananca seminte zilnic! Uiti de tigara si ai gura ocupata!
2.Stai un preajma persoanelor care nu vrei sa stie ca fumezi!
3.Ambitia! Nu pui deloc tigara in gura si vei reusi!
4.Tot timpul sa ai tigari in casa sau indemana! Stiind ca nu ai tigari in casa sau deloc iti va creste "pofta" si nu rezisti! Stiind ca ai tigari si daca vrei sa le lasi nu fumezi!
5. Miroase o tigara timp de 5 minute in fiecare zi..sau cand iti vine sa fumezi! Mirosul de tutun este placut pentru fumatori dar mirosind mai mult ti se va face sila de ele!
Metode testate! Eu am reusit in 8 luni! Dar merita! Daca urmezi vreo metoda din cele 5 Scapi mai repede! Daca le faci pe toate ..in maxim 2 luni vei fugi de tigari! Fratele meu a urmat cele 5 metode si a scapat in 35 de zile! Bafta!

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Winstons):

Mda, clar am sa mor cu ce imi spui tu crying