| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca cifoza in stadiul de incepator sa zic asa, se poate repara doar stand mai drept chiar si fara exercitii speciale? Ma dau cu o crema dar au inceput sa se vada rezultatele si nu ma mai doar asa de tare spatele din cauza ghiozdanului etc. Vreau niste raspunsuri inteligente nu de niste copii care nu au ce sa faca si sa raspunda la voia lenii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Cifoza poate sa fie fara simptome, de aceea trebuie tratata printr-un control medical de specialitate; netratata poate duce la modificari ireversibile ale coloanei, care ar putea fi rezolvate numai chirurgical.Adreseaza-te unui Kinetoterapeut pentru a te invata o serie de exercitii pe care sa le faci in fiecare zi.Este important sa-ti amintesti tot timpul corectarea posturii:Spate drept!

2 răspunsuri:
| aurelian_4480 a răspuns:

Nu stiu cat de grav e

| MaryAlexx a răspuns (pentru aurelian_4480):

Pai daca nu sti mai bine numai raspunde, zic eu.hee hee