| MadRaven a întrebat:

Cu aproximare, cam la ce oră ar trebui să mă culc în seara asta pentru a nu fi obosită mâine la examen? Mă trezesc la ora 6.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Asa este, somnul prea mult este obositor. Daca ti-e somn de pe acum, incearca o activitate fizica moderata, cum ar fi o plimbare de seara pe malul unui rau/lac. Te intorci pe la 9 juma-10, faci un dus si apoi in pat.
Ideal ar fi sa fie mai rece, ca sa fie somnul si mai odihnitor.

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nevoia de somn difera de la persoana la persoana, dar obisnuit, la persoane mature, este in jur de 7 ore. Deci, daca te culci in jor de ora 23, ar trebui sa fii destul de odihnita ca sa te trezesti fara probleme la ora 6 dimineata.

| MadRaven explică (pentru Zenithf):

Mie mi-e somn de pe acum laughing Am auzit că dacă dormi prea mult, când te trezeşti o să fii mai somnoros decât atunci când te-ai culcat. Aşa e?

| MadRaven explică (pentru Zenithf):

Mulţumesc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadRaven):

Daca nu e complet ciclul, da.

| Zenithf a răspuns (pentru MadRaven):

Asa este, somnul prea mult este obositor. Daca ti-e somn de pe acum, incearca o activitate fizica moderata, cum ar fi o plimbare de seara pe malul unui rau/lac. Te intorci pe la 9 juma-10, faci un dus si apoi in pat.
Ideal ar fi sa fie mai rece, ca sa fie somnul si mai odihnitor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, este indicat să te culci la ora 22-23 happy

Toate cele bune.

| Latinmoon a răspuns:

Cand ti-e somn pisi. kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9:00 10:30 12:00 ori 01:30. De preferat sa adormi la fix.

| Happyjump a răspuns:

Pe la 9

| Robieski a răspuns:

Pai la 10 noaptea ca sa ai 8h dormite

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Pe la 9 laughing)

| Erick1 a răspuns:

Ideea este sa fii tu odihnita, incearca pe la 10-11 sa dormi happy Nu iti face griji ca o sa fii somnoroasa maine, cand ajungi acolo si o sa inceapa emotiile, iti va trece orice urma de somn laughing

| Varzar_Raul_1999 a răspuns:

De ce sa te trezesti la 6?

| MadRaven explică (pentru Varzar_Raul_1999):

De ce să nu mă trezesc la 6?
Păi la 8 trebuie să fiu în sala de examen. Ca să mă îmbrac, spăl etc. trebuie să mă trezesc la 7. Ca să fac şi o înviorare de dimineaţă, mă trezesc la 6. Cam ăsta e programul meu.

| Costache_Teodora_1989 a răspuns:

~21. Dar sa dormi! Nu doar sa te pui in pat happy

| IulicaBiancutza a răspuns:

Pentru organismul tau inca de copil(fara suparare)s-ar zice ca este bine sa dormi 10sau mai multe ore pentru a nu fi obosita! Asa ca, pentru a trece toate examenele cu 10 sau mai jos, ar trebui sa te culci la ora 20:00 sau, daca nu ai somn, la ora 21:00