| alexcuamare123 a întrebat:

Cu ce ajuta daca faci doar dușuri reci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dusurile reci stimuleaza sistemul imunitar.
Sunt foarte benefice, pentru a mentine un corp sanatos fiind recomandate satamanal sau cat de des poti, chiar si iarna, in dusul de acasa. Intri in apa calda si treptat-treptat reci la rece, dupa care revi la apa calda.
Rusii sunt recunoscuti pentru intratul in copca, in plin sezon inghetat.
Copca este o gaura practicata in gheata, care permite intrarea sau pescuirea pe timp de iarna, in apa unui rau sau lac.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apa rece e mai ieftina.

| alexcuamare123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da dar tu nici din aia nu îți permiți?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alexcuamare123):

Ba da, ca o iau de la izvor, moca.
Cand ma duc cu galeata plina de nevoi, ca sa nu ma intorc cu ea goala, iau apa proaspata.

| Frank51 a răspuns:

După o noapte grea acompaniat de murături, poate.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt foarte bune, te ajuta serios sa faci reumatism, artrita, si alte cioace mici si "buneeee RAUUUU" la casa omului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vara doar. Toamna și iarna nu e recomandat, eventual sa fie apa calie da, dar nu te speli pe cap. Pe cap, nici vara nu e recomandat sa te speli cu apa rece, doar pe corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea ajuta. Intra in actiune reflexul mamalian de inot, adica daca corpul se raceste foarte rapid atunci ai acest reflex care crede ca tu inoti si pentru asta iti scade mult pulsul, se poate sa iti scada si tensiunea prea mult si daca nu esti in forma atunci poti sa lesini. 5 minute nu e mare lucru dar daca faci mai mult si e foarte rece atunci o sa ai inflamatie. Cand esti la piscina dau la mare esti si la soare si te incalzesti dupa dar e periculos sa iti racesti corpul mult

| Den1sa a răspuns:

Practica dusului rece se inscrie in traditiile mai multor tari, precum Finlanda, Rusia, Tailanda, Coreea sau Japonia, fiind insotita de mai multe beneficii confirmate de catre expertii medicali.

De la arderea mai rapida a grasimilor si pana la imbunatatirea circulatiei sanguine, efectele pozitive ale dusurilor cu apa rece sunt nenumarate.

In ciuda ideilor preconcepute care circula in folclor, dusul rece poate fi chiar benefic pentru mentinerea starii de sanatate si a esteticii corporale. Oamenii de stiinta ofera o serie de informatii utile despre potentialul impact pozitiv al spalatului cu apa aflata la temperaturi scazute.

Efecte pozitive ale dusurilor reci
1. Intarirea sistemului imunitar
2. Cresterea starii de alerta

Un dus facut dimineata are un puternic efect revigorant si ajuta la stimularea oxigenarii creierului. Totodata, creste si rata cardiaca, precum si viteza cu care sangele circula in corp. Toate aceste reactii fiziologice ajuta la suplimentarea rezervelor de energie
3. Imbunatatirea aspectului pielii si parului
4. Favorizarea pierderii in greutate
5. Ameliorarea disconfortului muscular dupa efortul fizic
Mai multe gasesti aici:
https://m.sfatulmedicului.ro/......atii_13430

| MAIA18 a răspuns:

Pune sangele in circulatie!

| Cristian29 a răspuns:

Numai daca nu ai cumva afectiuni musculare sau probleme cu inima.