| anonim_4396 a întrebat:

Cum dăunează tutunul sănătăţii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LeonardoDiCapra a răspuns:

Pai... tutunul poate afect astfel:Efecte imediate:-stimulent
-la primele incerarcari de a fuma:greata, varsaturi, tremuraturi, dureri de cap, transpiratii reci, paloarea pielii[albirea pielii]
->Efecte în timptime outulburari neuro-psihice, astenie, ameteli, tremuraturi, scaderea memoriei, tulburari de memorie, boli cardiovasculare si nevroze[prin oxidul de carbon si nicotina], cncerul plamaniilor, bronsita cronica!

Ascestea sunt lucruri prin care orice fumator de mai mult de 6 luni le păţeşte deja!winking

Viata e prea frumoasa si prea scurta pentru a o distruge

Funda? big grin

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si ce ma enerveaza pe mine sunt idiotii aia nesimtiti care fumeaza oriunde si eu sunt silit sa respir fumul lor de tigara. Daca vor sa se omoare, sa se omoare singuri, nu sa traga si pe altii dupa ei. Imi place foarte mult de cei de la Blizzard, ca in Starcraft le zic "cofin nails" la tigari, adica cuie de cosciug. Nota 10.

| Zenithf a răspuns:

Fumatul este un factor de risc pentru sanatate. Le-as lua in ordinea asta: sedentarismul, obezitatea, drogurile, alimentatia dezechilibrata, fumatul, stresul, excesul de carbohidrati, poluarea, alcoolul.
Alcoolul este un punct aparte, cineva care consuma ocazional cate un pahar de vin rosu ia o doza de antioxidanti care dimpotriva sunt buni pentru sanatate (in paranteza, acelasi lucru se intampla daca manca struguri sau bea must), dar unul care bea zilnic litru' de palinca da in ciroza si se curata inainte de vreme.
Ce am vrut sa zic prin factori de risc? Aici inca o paranteza, obezitatea este o boala dupa ultimele decizii luate de cercetatori in medicina si nutritie. Factorii de risc nu implica automat ca cineva va face o boala, dar cresc riscurile pentru aceasta. Si problema majora este cand exista o combinatie de mai multi factori, atunci riscul creste potential.
Astfel, ciobanul de la munte care fumeaza un pachet de Bucegi, Carpati sau alte mahoarce romanesti, are un risc mai scazut de boala decat lucratorul din birou care este incarcat de stres si mai bea 2 cafele si un pepsi (exces de carbo) zilnic.
Riscurile cele mai mari le prezinta aceia care prezinta factori de pe primul rand combinati cu altii. Sedentarismul combinat cu obezitate duce la obezitate morbida. Sedentarismul combinat cu stres sau cu consum exagerat de carbo duce la diabet sau la boli ale inimii. Obezitatea duce la boli cardiovasculare, diabet si alte probleme, combinata cu alt factor riscul creste de 5 ori. Anorexia, nu am zis de ea, se poate incadra ca factor de risc imediat dupa obezitate. Anorexia cu sedentarismul conduce la *subliniez* obezitate ascunsa, organele interne sunt inecate in grasime si de aici rezulta multe afectiuni.
Si cate se mai pot spune...
Concluzie: ciobanul nu prea pateste nimic daca fumeaza si nici nu ma deranjeaza daca fumeaza acolo pe munte, eu fiind dincoace in oras. Poate ii deranjeaza pe ursi. laughing

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru unii, fumatul reprezinta un mijloc de a se relaxa, pentru altii a devenit un viciu care le distruge sanatatea lor si a celor din jur. Tutunul ucide lent dar sigur.

| AdelinaC a răspuns:

Pai fumul acela intra usor-usor in celulele plamanului iar dupa cativa ani apare insuficienta respiratorie, stare de oboseala pentru ca oxigenul nu mai poate intra in organism deoarece plamanul este astupat deja.

| Ady00pk a răspuns:

Reciclati-va plamanii laughing Putini au vointa si puterea de a se lasa de fumat! pentru mine cei ce fumeaza sunt niste oameni slabi care nu pot trece peste momentele grele fara o tigara. Din partea mea puteti sa fumati pana vi se v-a usca plamani si vor crapa.Persoanele care vor sa se lase de fumat le incurajez! dar restul...consumati mai mult tutun decat aer! ne faceti un serviciu.

| ahlrh a răspuns:

Mulţi dintre voi, ar trebui să ştiţi! Şi mulţi dintre voi fumaţi şi încă/poate nu ştiţi. Şi aşi dorii să vă spun şi vouă replica mea
"Viaţa este prea frumoasă(Când ai motive)".

P. S: Sfat: Lăsaţi-vă de fumat, cu seriozitate Reciclez.

| ahlrh a răspuns:

Spuneţi-vă părerea în continuare, vă rog!

| medyth a răspuns:

Pai o sa ramai fara plamani nu o sa mai poti respira si o sai bage un buton in gat o sa tusesti ca un mos de 100 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tutunul este o planta aromata, adusa de demuuult in evropa evului mediu, si la noi a fost numita iarba dracului, si datorita bancului, si datorita efectului pe care-l are asupra organismului.asa ca, poti sa iei tamuia dracului si sa mori inainte de termen, sau poti arde tamaie normala si smirna, pentru aromoterapie. sau poti respira un aer curat si sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăhă, bine. Dăunează mișto.
Cum dăunează? Știi, puteai da un search pe google, dar am înțeles că vrei să tragi un semnal de alarmă. Mulți știm că e un obicei foarte prost, iar fără o căutare eu știu cam astea:
- dăunează portofelului: în general un pachet costă în jur de 10 lei. Or, cu acei bani poți să economisești și să faci altceva, să investești în ceva util. Dacă era 1 leu mai ziceam, totuși sunt 10.
- dăunează respirației și mirosului. Puți a fum de țigară, la fel și hainele tale.
- dăunează plămânilor: ți se încarcă de substanțe dăunătoare organismului or plămânii devin niște bureți pentru acestea, ajungând să se deterioreze
- dăunează altor organe, scade fertilitatea, afectează circulația, pielea se urâțește și apar și ridurile, creșterea în înălțime este afectată, la femei în timpul sarcinii fătul poate suferi malformații, așa cum crește riscul de a face cancer pulmonar se schimbă și vocea, ești mai slăbit că te privează de oxigen, cauzează dependență fiindcă și nicotina e tot un fel de drog
- dăunează timpului liber: poți face ceva mai util în timp ce fumezi
- dăunează ambianței: fii sigur că nimănui nu îi place să stea în fum de țigară și mirosul acesteia al altei persoane, faci gunoi dacă nu ai o scrumieră și e nașpa pentru mediu, sau să calci pe țigări terminate.

Cu toate astea, Cereste... fumez, fiindcă știu că nu rămân dependentă și o fac extrem de rar, nu simt nevoia, o fac doar la plictiseală extremă. Nu mă consider fumătoare și sper că nu voi fi niciodată fiindcă știu și eu cât dăunează. Măcar am fost sinceră. Parampampammm!

| CinevaDiferitDePersoanaTa a răspuns:

Detest fumatul/ţigările,dar nu şi fumătorii. Conosc atâtea realităţi cum, când şi în ce împrejurări s-au apucat de fumat încât stau şi mă întreb ce pot face pentru a-i ajuta să se lase de fumat.

Am întrebat un amic care ar fi soluţia pentru a se lăsa de fumat, iar el a răspuns aşa: "dacă aş afla că peste 6 luni mor,m-aş lasa definitiv de fumat,dar nu din alte motive..." Am rămas surprinsă deoarece se citea în privirea lui că îi este teama de moarte şi conşientiza cât rău îşi face continuând cu acest viciu... Am stat de vorbă mult timp cu el şi am reuşit să-l fac să renunţe,iar acum pot spune cu zâmbetul pe buze că este un alt om,o altă persoană şi viaţa lui s-a schimbat în ceva frumos.

Există soluţii şi soluţii să redăm viaţa normală unor fumători,dar trebuie să creadă în ei,să aibă voinţă şi să nu renunţe la ideea că într-o zi vor fi din nou nefumători.

(ştiu că sunt puţin înafara subiectului, dar nu are rost să mai scriu şi eu cum dăunează tutunul sănătăţii, o ştim prea bine...)

O zi cât mai plăcută tuturor!

| Luis_2754 a răspuns:

Fumul din tigara iti intra in corp si te poate:omora iti creste tensiunea poti facre cancer si mai multe! Funda+vot!