| Nev3r a întrebat:

Cum m-as putea lasat de fumat? >:!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Cu multa vointa. Vointa este cheia cand vine vorba "sa te lasi de fumat".
Daca vrei incearca sa citesti si "Metoda usoara de Allen Carr" -o gasesti in format pdf pe net. O sa te faca sa intelegi cum sta treaba cu fumatul si o sa-ti schimbe un pic mentalitatea. (Nu o sa te space de fumat dar o sa reduca drastic cantitatea de tigari. -O sa te faca sa crezi ca nu mai ai nevoie sa fumezi.)

| aXy99 a răspuns:

Incepand sa bagi in vene.

| syd2 a răspuns:

Iti tragi o palma peste bot cand pui mana pe tigara.

| PinkPanther001 a răspuns:

Fă mișcare, exersează. Apucă-te de un sport. Asta te va ajuta să ieși din minte și sentimente și să te conectezi mai mult cu corpul, cu partea ta fizică. Plus că îți crește nivelul general de sănătate. Pentru câteva idei despre cum să faci mișcare vezi și postarea mea despre planurile de dezvoltare personală, respectiv despre motivele ca să faci mișcare.
Fii dedicat. Odată ce ai renunțat complet la tigari, nu reveni orice ar fi. Când apare tentația, multă lume își spune "Măcar să trag o dată din țigară și atât" sau "Cafeaua nu merge altfel". Nu ceda! Este doar o raționalizare a tentației. Dacă cedezi o dată, vei ceda apoi încă o dată și încă o dată și rapid ajungi înapoi la 1-2 pachete pe zi. În astfel de momente e util să ai susținerea cuiva. Dacă tentația e foarte mare, poți să amâni fumatul: "Nu o să trag un fum acum". Respiră adânc, încearcă o meditație, bea ceva, mestecă gumă, ieși la alergat. Inventează ceva ca să amâni gestul. E doar o chestiune de timp până când nevoia de a fuma va scădea în intensitate.

| Justaghost a răspuns:

Poti inlocui fumatul cu altceva. de exemplu, cand simti nevoia sa fumezi faci altceva: mananci, bei, joci ceva...

| NothingIsImpossible a răspuns:

De fiecare data cand iti vine dorinta de fumat, fa altceva mananca, bea. Si te poti gandi ca nu e bine ce faci deoarece poate nu acum dar in vitor de v-a afecta.