| NuStiiCumMaCheama a întrebat:

Cei care v-ati lasat de fumat, cum ati facut-o? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iasminai700 a răspuns:

Trebuie foarte multă ambiție.sa faci alte activități cum ar fi sportul sau medicamente dar nu prea îs cine știe ce..Ai putea să ți faci activități și sa te gândești la altceva și ai putea uita și să te lasi

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pur si simplu te lasi, daca cati scuze ca ai nevoie de pastile, de ceva de la farmacie, de gume etc nu ai sa o faci!
Am incercat toate prostiile posibile de la farmacie si nimic nu dadea rezultate pana intr-o zi cand am zis ca numai vreau sa fumez deloc si aia a fost...nu stiu inca daca m-am lasat definitiv dar... sper.
Am 7 luni de cand m-am lasat si fumam de aproximativ 14 ani
Eu am inlocuit fumatul cu sportul.
Inainte sa ma las de fumat am cumparat si folosit tigari electronice: IQOS, pot sa zic ca m-a ajutat putin, adica a redus cumva dependenta de nicotina.
Iarasi sunt ok gumele de mestecat cu nicotina de la Nicorette cele de 4 mg, incearca-le si numai fuma. In final totul tine doar de ambitie!

Răspuns utilizator avertizat
| DanielPH a răspuns:

Am realizat ca am o viata in fata, si ca nu merita sa dezvolt probleme pentru un viciu inutil. Aveam nasul uscat si am constatat ca de la tigari, medicul mi-a spus unde se poate ajunge cu problema si am renuntat la ele. Nu am avut nici-o dorinta de a reveni, si acum sunt bine. Mi-a revenit vitalitatea, respir normal, nu mai obosesc la 100 de metri alergati, si este un an de atunci. Prefer sa ma relaxez altfel, util si placut.

| NExT69 a răspuns:

Pai incearca cu tigari electrice, incearca sa reduci adica tot mai putine tigari asa incet, sau prin vointa. Mie poate mi-e simplu sa spun, pentru ca eu nu am acest viciu, insa totusi cred ca vointa este singurul lucru de care trebuie sa tragi.
Poti inlocui tigarile cu :
- cipsuri
- covrigei
- saratele cu chestii din astea
Cand iti e pofta de o tigare, mananca un caramel, o bomboana iti ia pofta de fumat, si asa incetul cu incetul nu o sa m.ai a.i pofta!
Oricum incearca sa le raresti cel putin.
Dar ori cum nu te poti lasa de odata.
M-am interesat de pe diferite articole, eu nu fumez. Sper ca te ajuta macar una din astea happy