| PsyhoChild a întrebat:

Cum ma spal cu bicarbonat de sodiu pe dinti?
Azi am periat dintii pentru prima data cu bicarbonat.
Am inmuiat periuta in apa si apoi am pus praf de bicarbonat pe ea si am frecat dintii timp de doua minute.
Am procedat corect? De cate ori trebuie sa ma spal pe dinti cu bicarbonat pe saptamana.
Ma spal de 3 ori pe dinti cu pasta de dinti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Eu asa fac. Foloseste-te de maxim 3 ori pe saptamana deoarece altfel risti sa-ti distrugi smaltul, fiind destul de dur.
Iar cu spalatul pe dinti de 3 ori, eu zic ca e mai recomandat de 2: dimineata cand te trezesti si seara inainte sa te culci.

3 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Oricum ai proceda, important e ca bircarbonatul sa ajunga pe dinti. A pune praf de bicarbonat pe periuta e ok, tot acolo va ajunge.
Spala-te de 1-2 ori pe saptamana cu bicarbonat, nu mai mult. Cum adica te speli de 3 ori pe dinti cu pasta de dinti? De 3 ori pe saptamana sau la o singura periere pui de 3 ori pasta de dinti si periezi de 3 ori dintii? Pentru ca daca te periezi de 3 ori pe dinti intr-o singura dimineata sau de 3 ori cu pasta seara, atunci nu e deloc ok, iti sensibilizezi dintii si gingiile. Probabil ca vrei sa spui ca te speli de 3 ori pe zi pe dinti, nu? De doua ori e suficient. happy

| PsyhoChild explică (pentru AutumnDay):

Pai ma spal pe dinti dimineata, dupa ce vin de la scoala si mananc si seara cu pasta de dinti
cu bicarbonat doar de 2 ori pe saptamna

| Ara997 a răspuns:

Pune bicarbonat intr-o lingura, stoarce putina zeama de lamaie cu pasta-spuma rezultata freaca dintzii, nu excesiv ci normal ca si cu orice pasta de dinti, e suficient de 2.3 ori pe saptamana