| BombonicaXD a întrebat:

Cum pot evita sa-mi stric ochii? Adica sa nu ajung niciodata sa port ochelari(care sunt groaznici!) sau lentile(irita corneea).Ce suplimente as putea lua pentru sanatatea ochilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fReAk_2574 a răspuns:

Ochii se strica atunci cand sunt obositi tot timpul, e bine sa fii mereu odihnita, sa dormi minim 8 ore pe zi, sa nu stai foarte mult timp la pc, sau prea mult timp la televizor, si sa ai o distanta corespunzatoare fata de pc si tv. Si trebuie sa ai o alimentatie buna, adica multe alimente ajuta pentru o vedere mai buna, cum ar fi : portocalele ( si alte fructe citrice ), napii, somonul, fasolea rosie, cerealele integrale si arahidele.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai vicii de refractie, ochelarii sunt o necesitate deoarece ele nu se pot trata cu vitamine. Excesul de vitamina A este periculos, mai ales daca vrei sa faci un copil.

| BlueByte a răspuns:

Deteriorarea ochilor este inevitabila.Cu trecerea timpului apar tot felul de complicatii.
Cea mai mare problema in stricarea ochilor este computerul.Incearca sa scurtezi timpul de lucru in fata calculatorului si pastreaza o distanta optima fata de monitor.
Suplimente pot fi:
OCUVITE LUTEIN Forte, DOPPELHERZ VIZUAL AKTIV.
Consuma morcov.Este foarte bun pentru intretinerea ochilor si afinele negre la fel.
Vizualizare placutalaughing

| BombonicaXD explică:

Multumesc tuturor, am evaluat cu folositor toate raspunsurile(in afara de cel castigator).

| teotaur a răspuns:

Salut!
Pentru ochi este foatre buna vitamina A(morcovi) si suplimentul alimenter Mirtilene sau Difabiol.
PA, pa!

| RalucaNiță a răspuns:

Mananca multi morcovi happy ...sunt mai sanatosi decat suplimentele

| zuzzy572 a răspuns:

Optrex STOC 0
Colir pentru tratarea ochilor iritati, obositi.(ASTA AM GASIT PE NET)