Întrebare recomandată | LeeMaya a întrebat:

Cum pot sa am un spate drept?
Toata lumea imi spune ca stau cocosata, cum pot sa indrept spatele, ce exercitii imi recomandati?
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Schimba salteaua.Una relaxa e perfecta.
Daca nu preferabil e sa dormi pe un pat mai tare ca sa-ti tina coloana dreapta pe timpul somnului.
Fa exercitii ce iti intaresc musculatura spatelului.Tractiuni,ramat,indreptari.

11 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Iti recomand kinetoterapia.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu mai sta cocoşată. Cu ambiţie nu o să mai stai. Vezi să nu faci cocoaşă.

| awspam a răspuns:

Dar cine ti a spus ca stai cocosata?

| LeeMaya explică (pentru awspam):

Prietenii, colegii de clasa, mama laughing

| HDeNiSaR a răspuns:

Sa dormi fara perna! o sa te ajute

| MVRARIVM a răspuns:

Umbla prin casa cu o carte pe cap. Cartea trebuie sa aiba coperti cartonate (sa nu se indoaie). Vei vedea ca pentru a mentine cartea pe cap in timp ce mergi este necesar sa tii spatele drept. Cu rabdare daca faci astfel cativa pasi prin casa timp de 20 minute, in doua, trei luni vei avea un mers de invidiat. Cand iesi afara aminteste-ti in ce fel trebuia sa pasesti cand aveai cartea pe cap prin casa, si mergi cu gandul asta. Nu glumesc, asa procedau femeile din inaltele clase sociale pe vremea printeselor si reginelor. Unele scoli de top modele aplica si astazi metoda.

| vavitza a răspuns:

Cand stai in sezut (in fund) stai cu spatele cat mai drept.

| emilghitta a răspuns:

Daca totul este din punct de vedere medical, ok. adica daca nu ai o problema fiziologica, toate exercitiile fizice sunt folositoare in vederea obtinerii unei pozitii cat mai drepte a spatelui dar, de obicei aceste exercitii fizice sunt folosite doar in cazurile medicale. De cele mai multe ori, problema "cocoasei" reiese si de la statul mult timp in aceasta pozitie. in fata calculatorului, caietului, televizorului, etc. Ceea ce trebuie sa faci este sa adopti o pozitie cat mai dreapta si sa o mentii, si uneori sa te fortezi sa mentii aceasta pozitie, pana cand corpul se va obisnuii de la sine si totul va fi ok happy

| yoko1394 a răspuns:

Poti dormii pe o scandura, sa cu coada de matura si sa iti poti ghiozdanul pe ambii umeri

| mihaimihai11 a răspuns:

Pai eu as zice sa dormi pe spate, asa am patit si eu si in 2-3 luni trece happy

| Alicelaur a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, insa trebuie corectata de la o varsta cat mai frageda, deoarece suntem in crestere, trebuie sa faci cat mai multe exercitii pentru spate. consulta un medic fizioterapeut sau du-te la sala.