| Alexandru32178 a întrebat:

Cum pot sa fac sa nu imi mai fie rau de mașină?
Cand eram mai mic nu aveam nici-o problemă. acum cel mai rau imi este pe autobuz, uneori si pe tren, merg 11 ore cu trenul uneori si imi este rau doar cand ma urc in masina, a inceput sa imi fie rau pe autobuz cand eram mai mic si am vazut-o pe sora mea ca vomita. pana atunci nu am avut niciodată treabă
Adoram sa merg cu masina si cu viteză. acum imi e frică ca imi vine sa vomit si imi va fi rau.
Pe mașină imi este rau de cand am mers mai mult, vreo 6-7 ore acum cam 1 an
Este vreo soluție sa imi revin sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roberrt21 a răspuns:

Răul de maşină provoacă senzaţii de greaţă, de vertij, durere de cap, vărsături. Apare şi la copii şi la adulţi. La copii există posibilitatea să le treacă sau să se diminueze din fenomene în timp. Se recomandă să se închidă ochii sau să se uite în podea, pentru că dacă se vor uita în exterior poate să le vină aceste simptome mai rapid. Se poate administra un tratament simplu, un antihistaminic şi un antiemetic, pastile împotriva vărsăturilor: Emestop, Emetiral, Torecan, Aerius, Borenar. Se recomandă ca înainte de a pleca să nu se mănânce cantităţi mari, ci să se mănânce ceva uşor. O zi bună!

| Alexandru32178 explică (pentru Roberrt21):

Mulțumesc!

| Roberrt21 a răspuns (pentru Alexandru32178):

Cu mare drag! happy

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Bineînțeles, există antivomitive de exemplu EmetiX
https://www.fitermanpharma.ro/produse/emetix-cpr-de-supt/

| Alexandru32178 explică (pentru Werrich):

Fără antivomitive nu as putea sa imi revin? Am pastile EmetiX, le-am folosit o data dar mi-au facut mai rau la stomac.

| zilog a răspuns:

Este posibil sa ai un început de meningită îti va trece după ce ea se va instala vei ajunge la spital te vei trata si când scapi de ea vei fi reparat si de acest rău de mașină.
Poți să încerci să te uiți la soare sî să atungi pieptul cu barba
stau intin apoi trebuie să te ridici in fund fără să te ajuți la acestă ridicare de mâini
și trebuie să faci acestă ridicare cu bărbia atinsă de piept
dacă îti vine rău șî îti vine să vomiți exact ca în mașină nu exita să contactezi un medic de la psitalul pentru contagioase
exista in fiecare capitala de judet un spital special pentru bloli contagioase
medicul acla stie să verifice dacă ești suspect de meningită!