| anonim_4396 a întrebat:

CUM POT SA SLABESC SANATOS?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Uite cateva trucuri pentru a slabi sanatos:
Asigurati necesarul energetic zilnic in urmatoarele proportii: 1/2 din carbohidrati (cereale integrale, legume, fructe) si cate 1/4 din grasimi si proteine (lactate, oua, pui si peste, mazare, fasole boabe).

Elimina din alimentatie mancarurile rafinate si dulciurile (ciocolata, prajituri, biscuiti). In afara de faptul ca ingrasa, acestea cresc prea repede nivelul glucozei in sange, atragand dupa sine riscul instalarii diabetului, hipertensiunii si afectiunilor cardiace.

Evita consumul de alcool si de bauturi carbogazoase, care sunt pline de calorii, dar sarace in substante nutritive (doar ingrasa, fara a furniza necesarul de energie).

Consuma legume, fructe si cereale. Contin multe vitamine si fibre si au foarte putine calorii.

Carnea (de preferinta slaba, de pui si peste) si ouale prepara-le altfel decat prajite (fierte, inabusite etc.).

Foloseste in bucatarie, la gatit, ulei de floarea soarelui, de soia si de arahide.

Evita pe cat posibil infometarea, caci risti sa reduci masa musculara si sa produci dezechilibrele chimice in sange, cu posibile consecinte grave.

Fa zilnic miscare, daca e posibil. Sportul intareste organismul, binedispune, creste imunitatea si contribuie la arderea caloriilor, scapandu-ne astfel de kilogramele in plus. Nu e neaparat nevoie sa te duci la sala, poti sa alergi in jurul blocului, sa iesi la plimbare, sa urci scarile intr-un ritm mai alert ori sa faci inot.
in afara de exercitiile fizice, acupunctura ajuta la reglarea metabolismului, punand in miscare energiile si ajutand la diminuarea poftei de mancare.

Homeopatia este utila daca suferi de hipotiroidism, afectiune care predispune la obezitate.

Cum afli daca ai depasit GREUTATEA IDEALA?
Pentru determinarea greutatii ideale se face un calcul simplu: inaltimea (in centimetri) minus 100 = greutatea ideala. O diferenta de pana la 10% e considerata normala.

O alta metoda folosita in medicina pentru calcularea greutatii ideale este indicele de masa corporala, IMC. Se imparte greutatea (in kilograme) la inaltimea (in metri) la patrat. Valori de 18, 5 sau mai mici ne arata ca suntem subponderali, cele intre 18, 51 - 24, 99 indica o greutate normala, intre 25 - 29, 99 avem de-a face cu supraponde-rali, iar ce depaseste 30 ne plaseaza in diverse clase de obezitate.

11 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

In afara de sfaturile de mai jos mai am si eu doua: Calculeaza cum stai cu greutatea pe http://dieta.romedic.ro/diete/Greutatea_ideala_0662.html
si nu uita: daca te-ai ingrasat in 3 ani slabesti sanatos tot in 3 ani ca daca o faci in 3 saptamini poti face complicatii. Nu te lua dupa regimurile minune de slabit daca vrei ca mai tirziu sa nu regreti

carla
| carla a răspuns:

Uite, iti spun cum am facut eu. In primul rand am inceput sa fac foarte mult sport, apoi mananc la ore fixe,(nu dupa ora 18.00) incerc sa nu amestec de expl, cartofii cu carnea, nu te ridica de la masa satula, pe deplin, cat sa te simti tu bine. Ideea in principiu este sa consumi tot ceea ce ai mancat. Cat mai multe fructe si legume sa consumi, cereale integrale dimineata cu lapte. Dar cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa consulti un nutritionist, el te va putea sfatuii ce sa consumi, in conformitate cu varsta si ocupatia pe care o ai.

| thegreatgatsby a răspuns:

Simplu si usor : fa sport si mananca sanatos

laughing

xoxo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SLABESTI SANATOS, MANCAND SANATOS.Carne alba, legume, fructe, lactate fara multa grasime, piine neagra sau de secara dar numai dimineata, mamaliga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa slabesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic k poti slabi prin. a face sport mult. fara sa papi paine, carne, si grasimi...nu manca dp ora 18:00

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea ce au zis ceilalti nu functioneaza. ce trebuie sa faci este : mananca mai putin si asa o sa slabesti in cateva luni cateva kg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajutati-ma sa slabesc si eu sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ma numesc katalyna si am 16 ani am peste 75 de kg as vrea sa slabesc si nu stiu cum daca iau medicamente de salbire imi fac bine pot sa slabesc cu ele ajutati-ma va rod va las id meu kta_kata va rog nu mai pot nici macar sa privesc in oglinda ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! as vrea si eu sa slabesc in 2 luni! va rog ajutati-ma am 14 ani, 1. 70 si 74 de kg practic hambal! contactati-ma la id de meseenger vysynika.gabytza

| ancutzyka a răspuns:

Buna ma numesc anca si am 12 ani si 63 de kg nici nu pot sa ma uit in oglinda ajutati-ma va rog cu niste sfaturi multumescckiss