| AlinElle89 a întrebat:

Cum poti scapa de grasimea de pe abdomen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Contrar parerii populare, grasimea localizata nu se consuma exersand muschii din zona respectiva. Organismul depune si consuma rezervele intr-o anumita ordine predeterminata, iar grasimea abdominala este in general prima depusa si ultima consumata. Nu cunosc vreo metoda naturala de a forta organismul sa consume anumite rezerve. Mai trebuie mentionat faptul ca muschii consuma energie proportional cu dimensiunea lor si efortul la care sunt supusi, cei mai mari consumatori fiind cei ai picioarelor si ai spatelui.
Pe de alta parte, abdomenele ajuta la tonifierea muschilor abdominali ceea ce poate contribui estetic la aplatizarea abdomenului. Iti recomand abdomene atat prin ridicarea corpului dar mai ales prin ridicarea picioarelor (pentru zona inferioara, in general foarte putin solicitata), si efort zilnic pentru a diminua rezervele de grasime. Mai poti incerca masaje abdominale cu un prosop mai aspru si umed pentru a tonifia pielea. De asemeni, nu uita sa consumi cat mai multa apa.

| PinkPanther a răspuns:

Subiectul asta ma intereseaza si pe mine, dar va rog cei care nu stiti despre ce vb NU va mai spuneti parerea, cu abdomene nu arzi grasimea ci faci patratele, care nu se vad pentru ca sunt acoperite de stratul de grasime, deci: Ce metode stiti pentru a scapa de grasimea de pe abdomen? nu pentru a face patratele

| Ciprian16 a răspuns:

Ei bine cum altcumva decat cu abdomene! incearca sa ajngi undeva la 100-200 pe zi si iti pot spune ca o sa ai un abdomen beton![iti zic din proprie experienta dar nu fac pentru grasime ci pentru ca practic fotbal ]
Bafta la abdo!

| ioanaioana a răspuns:

Sport si mancare sanatoasawinking

| Bezea a răspuns:

E vara deci iti recomand inotul. Si sa mananci cat mai rar(daca nu deloc) mancaruri fast-food.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a slabi in zona abdomenului, fa urmatoarele exercitii:
Pentru partea superioara:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50-60.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal. Poti depasi putin numarul propus de mine, daca consideri ca e nevoie.Pentru rezultate mai rapide,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii). Succes.

| stefanradu a răspuns:

Salut Angel4u,
Am scris un articol interesant despre cum poti sa dai jos BURTA si sa obtii un abdomen plat si definit. Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/da-burta-jos-partea-1/
Spor!

| RoseMari23 a răspuns:

Incearca sa tii o dieta, sa faci abdomene zilnic si mult, mult sport!

| Marius_7199 a răspuns:

Foarte multe abdomene si un regim bine pus la punc fara grasimi si alte chestii.multe fructe si ai grija.fa sport.eu am incercat.si cel mai bun sfat.:nu bea multa bere.de la bere se face burtica marewinkingsi o sa fii naspa. FUNDA? ai incredere, am incercat si eu si a dat roade.

| neluscorpion a răspuns:

Exercitii de abdomen si nu manca dupa ora sase