| Alice257 a întrebat:

Hei! Cum pot scapa de grasimea de pe abdomen si de pe fese?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Http://lyla.ro/frumusete/cum-scapi-de-grasimea-de-pe-coapse-si-fund/
Problema trebuie atacată din toate unghiurile: dietă, sport, odihnă. Iată ce ai de făcut:
1. Ce sport faci
Este imposibil să slăbeşti doar la burtă, aşa că nu are rost să faci sute de abdomene. La fel, este imposibil să scapi doar de grăsimea viscerală. Atunci când slăbeşti, se diminuează toate straturile de grăsime, indiferent că sunt sub piele sau între organe, pe coapse sau pe burtă.
Iar singura modalitate de a "topi" stratul de grăsime este să faci exerciţii cardio – cele care îşi ridică pulsul. Începe uşor, cu exerciţii de intensitate şi durată potrivite formei tale fizice, dar caută să-ţi forţezi un pic limitele la fiecare antrenament. Poţi să încerci înot, bicicletă, alergare, stepper normal sau eliptic, coardă, etc.
2. Ce mănânci
Nu există vreo dietă care să te scape de burtă şi atât, dar când slăbeşti se diminuează şi stratul de grăsime de pe abdomen.
În cazul grăsimii viscerale, sunt de mare ajutoru fibrele, cel puţin 10 grame pe zi. Le găseşti în tărâţe, legume, fructe, nuci, alune. Caută să eviţi cerealele, care sunt bogate în fibre, dar nu sunt indicate în cura de slăbire. Pentru grăsimea subcutanată sunt utile grăsimile "bune" pe care le găseşti în peşte, avocado, nuci, alune, etc. Poţi să adaugi carne pregătită dietetic.
3. Cum te odihneşti
Stresul şi oboseala psihică joacă un rol foarte important în acumularea de grăsime pe abdomen. Stresul declanşează producţia unui hormon care stimulează depunerea grăsimii pe abdomen, ceea ce înseamnă că slăbeşti foarte greu atâta timp cât eşti stresată. Caută activităţi care să te relaxeze şi neapărat dormi cel puţin şapte ore pe noapte, mai ales dacă faci şi antrenamente cardio intense.
http://www.topculturism.ro/cum-scapam-de-grasime/#.Ve7Yy9LtlHwh

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Totul sta in metabolism parerea mea cand vine vorba de slabit, http://ray25tm.blogspot.ro/......espre.html

eu recomand o dieta bogata in proteine,proteinele maresc viteza de ardere,plus ca nu ti foame asa mult ca daca manci carbo sau grasimi, sport dar nu exagerat ca poti pierde muschi,muschi ard grasimea,scopul tau trebuie sa fie pierderea grasimi nu a muschilor,dietele drastice fac sa se reduca muschi, sa se incetineasca metabolismul, ce recomand e brocoli,sfecla rosie,mere, ceai verde, varza, telina, salata si rar cate o porte de ceva dulce, daca mergi la o zi aniversara sau ceva special, painea trebuie eliminata de tot, pastele fainoase, ca sport recomand 30 de minute de culturism acasa cu 2 gantere in 3 seturi pe intervale flotari, genoflectiuni, ridicari la piept, tractiuni la bara, cardio recomand sa faci un program gen karate http://adio-grasime.ucoz.ro/......_diverse_f

nu trebuie mult sport sa te mori, trebuie sa faci intens atata tot, nu uita ca sanatatea e pe primul loc

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Jogging.

Răspuns utilizator avertizat