| AndreeaIoanaaa a întrebat:

Cum sa scapi mai repede de paduchii! Remedii naturale, urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Gaz in par,scapi in mod garantat, in copilarie aveam frecvent si asa scapam, problema e ca acum nu stiu daca si de unde se mai gaseste gaz, oricum asta e remediul ideal, plus ca gazul intareste si radacina deci nu iti fie teama ca nu patesti nimic rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Merge si motorina dar nu lasat asa mult timp in par. Inmuiata o textila in motorina si apoi aplicat pe par pana se umezeste.acoperit capul cu o punga de plastic de preferinta silasat vreo 3 ore. Apoi spalat capul bineinteles. Asa ne despaduchea si parintii nostri.

| vocea a răspuns:

Buna, pai daca nu vrei sa te tunzi ar trebui sa te duci la farmacie, dar ca remedii natturale ar fi usturoul fa o pasta de usturoi pisat si spalate cu el succes

| AndreeaIoanaaa explică (pentru vocea):

Pai la pasta de usturoi mai trebuie sa pui si ulei sau.
Si nu pun usturoiul pe par si dupa ma spal sau cum? Explica

| vocea a răspuns (pentru AndreeaIoanaaa):

Amestecati 1-2 linguri de zeama de lamaie cu o cantitate egala de pasta de usturoi. Aplicati acest remediu la nivelul scalpului si lasati-l sa actioneze 25-30 de minute, apoi spalati parul cu apa rece.
Aplicati ulei de masline la nivelul scalpului apoi acoperiti capul cu o punga de plastic. Lasati acest remediu sa actioneze in timpul noptii.
Amestecati 2 galbenuse de ou, 2-3 linguri de otet si 2-3 linguri de zeama de lamaie. Aplicati acest remediu si lasati-l sa actioneze timp de 20-30 minute, apoi clatiti parul cu apa calda.
Realizati o pasta cu putina apa si 10-12 migdale, apoi adaugati 3-4 linguri de otet, 2 linguri de zeama de lamaie si pasta de usturoi. Lasati acest remediu sa actioneze timp de 2 ore, apoi clatiti bine parul. Administrati acest tratament 3-4 luni.
Masati parul si scalpul cu alcool, lasati-l sa actioneze timp de 30 de minute, apoi spalati bine parul. Administrati acest remediu o data pe saptamana.
Aplicati la nivelul parului o pasta realizata prin pisarea frunzelor de neem. Aplicati aceasta pasta la nivelul parului, lasati-o sa se usuce, apoi spalati bine parul. Administrati acest remediu de 2-3 ori pe saptamana.
o varianta la fel de buna succes

| AndreeaIoanaaa explică (pentru vocea):

Astea sunt pentru paduchi?

| vocea a răspuns (pentru AndreeaIoanaaa):

Da draga mea andreea succes

| ArthurKn a răspuns:

Cu purici!

| Andrei22m a răspuns:

Cred ca mai bine apelezi la Paranix...

Ingrediente:
Ulei mineral, agenti spumanti, parfum.
Nu contine insecticide.