| anonim_4396 a întrebat:

Buna cine imi spune si mie o metoda prin care sa scap de balbaiala...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa mergi la un logoped, care poate sa te ajute sa depasesti problema acestui disconfort de vorbire.
Doar un specialist poate sa te ajute. Nu trebuie sa te jenezi, adreseaza-te specialistului si sigur ca vei putea sa obtii rezultatele dorite.
Multa sanatate si multe impliniri.

| gabriela a răspuns:

Mergi la logoped, exista cabinete.

| ralucaralu a răspuns:

Incearca sa vorbesti clar si rar. Fa exercitii acasa.

| unknownn a răspuns:

Pai nu te mai grabi cand vorbesti...
Funda?happy

| ed23tm a răspuns:

Du-te la un consult psihlogic specializat

| Domyno a răspuns:

Cel mai util ar fi sa faci exercitii de dictie sau sa mergi la un logoped

Bafta big grin

| ThinkPink a răspuns:

Sa vorbesti mult si fara oprire, dupa un timp o sa te mai balbai doar putin, foarte putin, eu una asa stiu, si poate niste esxercitii de vorbire, de dictie

| nelutu1 a răspuns:

Am patit si eu dar pur si simlu incearca sa nu mai ai emotii cand vorbesti si sa nu te mai gandesti la lucrul ca o sa te balbai. Stiu ca o sa fie greu dar macar incearca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E importanat de stiut daca ai fost dintodeuna balbait. Daca da, presupun ca sunt exercitii care se fac la logoped. Daca balbaiala a survenit de ceva timp (poti indica cu exactite perioada in care a survenit), sa nu fie ceva neurologic. Un soc, stress prelungit, un mic accident vascular, mici tumori (Doamne fereste) si atunci trebuie sa mergi la Obregia, pentru niste electroencefalograme, sau alte analize, ei stiu mai bine.
din cate stiu, balbaiala apare in momentul in care "gandurile o iau inaintea gurii", adica iti vin in minte mai multe ganduri decat poti sa exprimi la momentul respectiv. Rezultatul e balbaiala, ma gandesc ca aici ar interveni exceptiile semnalate de Ana Karr.

De asemenea, am inteles ca ar exista niste aparate de "de-balbaizat" care arata ca aparatele folosite de persoanele cu deficiente auditive. Principiul de functionare ar fi urmatorul : aparatul iti reda direct la ureche ceea ce ai spus chiar tu, insa, cu o mica intarziere, ceea ce te face sa revii la gandul anterior si iti stavileste astfel avalansa de ganduri si idei care si asa n-au cum sa fie exprimate simultan si produc balbaiala.

Nu prea-mi vine sa cred ca ar fi prea tarziu sa rezolvi problema, oricum, sfaturi competente poti gasi la un logoped, asa cum au sugerat altii, nu pe TPU, unde pe langa ca putina lume e bine intentionata, te mai alegi si cu mistouri.

Astept funditabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roga-te La Dumnezeu si mergi la doctor. Fa exercitii de dictie si vorbire.