| Apocaliptic a întrebat:

Cum scap de cearcane?! >[OPTIONAL-Dar de roseata de la ochi(venele alea rosii)?]
Dar intr-un timp cat de scurt. Si in 2 luni, nu ma supar, dar sa nu le mai am!
Ar fi si mai bine daca imi raspundeti din experienta proprie, dar e bine si daca nu e din experienta proprie doar sa functioneze!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cu informatii anticearcane te pup ajuta, la restul nu ma pricep. Eu am citit ca dimineata sa iti pui sub ochi acolo unde ai cearcane o felie de cartof(nu trebuie sa fie foarte mare, dar sa acopere zona cu probleme) sau felie de castravete si masezi cu ea zona respectiva.
mai poti sa te clatesti pe ochi cu ceai de musetel sau infuzie de trandafiri. sau, alternativ, comprese reci si calde. intai comprese calde apoi cele reci.
sa incerci sa te culci cu doua ore inainte de miezul noptii. uita-te si peste astea:
http://www.google.ro/......http?/url
sper ca ti-am fost de ajutor

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Plicurile de ceai care au fost folosite se pun la frigider, iar dimineața se aplică direct pe zonele vizate, lingură scoasă din congelator și pusă peste o compresă, etc. ajută la microcirculație.
Pa, pa.

| Apocaliptic explică (pentru Legiuitoarea):

Buna. Am cateva raspunsuri cu lingurile la frigider/congelator deci nu are cum sa fie o gluma. Chestia asta chiar merge? Adica sa inteleg ca daca pun ceva rece pe cearcane, le diminuez?
Te intreb pe tine pentru ca vad ca esti user si ma gandeam ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odihna. Somn cit mai mult, dar noaptea, nu ziua, Nu mai pierde noptile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Baga doua linguri in frigider si lasa-le asa peste noapte.
Dimineata scoti lingurile si le aplici pe zonele afectate.
Te pup!

| MEIALI a răspuns:

Numai cu informatii anticearcane te pup ajuta, la restul nu ma pricep. Eu am citit ca dimineata sa iti pui sub ochi acolo unde ai cearcane o felie de cartof(nu trebuie sa fie foarte mare, dar sa acopere zona cu probleme) sau felie de castravete si masezi cu ea zona respectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MEIALI):

Tare destept te mai crezi! cum iti permiti sa imi copiezi raspunsul?!

| MEIALI a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ar trebui sa ma insulte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MEIALI):

Ar trebui sa iti insulte lipsa de educatie pe care o ai! nu imi place ce fac acum dar ce naiba ai avut cu raspunsul meu? tu chiar asa te plictisesti? dar inchei discutia cu un needucat de 12 ani si nu ii mai fac utilizatorului comentarii fara rost, nesimtitule!

| MEIALI a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai femeie ca eu doar imi dau cu parerea si tu sari ca **** si ma faci nesi

| anonim_4396 a răspuns (pentru MEIALI):

Mi-ai copiat o parte din raspuns! imi pare rau ca a trebuit sa vorbesc asa, dar tie ti-ar placea sa fi in locul meu?

| MEIALI a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze dar am nevoie de raspunsuri!

| MEIALI a răspuns:

Mersi, acu pa

| Kamiichu a răspuns:

La cearcane, poti baga doua lingurite in frigider (sau congelator ) de seara si dimineata le scoti si ti le pui sub ochi. big grin