| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Cum se face consultul ginecologic la virgine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti virgină, NU ţi se face examinare fizică/vaginală ( tuşeu vaginal ) şi ( în general ) nici rectală.

Se efectuează doar palparea abdominală, îţi pune diverse întrebări pentru a se lămuri care este "problema" şi îţi face o ecografie ovariană/pelvină :)

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php

http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/examinarea-pelvina_1071

Toate cele bune.

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru bursuc001):

Multumesc din suflet!

| bursuc001 a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

| Vvistula a răspuns:

Du-te la doctor si o sa vezi

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Cu mana de obicei.

| DoLc3MaRi3 a răspuns:

La virgine se face tuseu rectal daca este cazul, sau ecografie abdominala.

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru DoLc3MaRi3):

Si pe langa asta iti mai pune intrebari?