| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate vindeca Candida Albicans pe limba? Sunt niste taieturi care apar pe limba iar sus, in cerul gurii niste basici.Cum se vindeca? Ce tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Solicită o recoltare de salivă şi o biopsie pentru un diagnostic diferenţial şi tratament (o antibiogramă).
Nu poţi să faci tratamente peste tratamente fără un rezultat pozitiv.
Gargară cu ceai concentrat de muşeţel, consumi numai apă fiartă şi răcită, periuţa de dinţi o schimbi lunar. Dezinfecţia veselei şi tacâmurilor cu care mănânci.
Sănătate multă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Faci badijonari in gura, pe limba si obrajii interni cu glicerina boraxata cu Nistatin,( se prepara la farmacie) de cel putin 5 ori pe zi, dupa care nu mai mananci 1 ora.

soothe
| soothe a răspuns:

Incearca chestia cu bicarbonatul, ia niste probiotice/acidofilus. da o cautare pe TPU pentru subiectul respectiv si apoi mergi la medic sa vezi daca este de-adevaratelea Candida (sau invers).

| micurutza2005 a răspuns:

In nici un caz cu antibiotic pentru ca le dezvolta si mai bine, sau daca ai luat antibiotic pentru. ceva se poate sa fi facut candida si din cauza aia. acum trebuie sa iei antimicotice sa inhibi dezvoltarea ciupercutei asta daca esti sigur ca e vorba de candida si nu altceva, si e bine sa te dai cu glicerina boraxata prepatata la farmacie cu antimicotic, pui pe un tifon bandajat pe deget curat si te freci in toata gura cu glicerina nu mananci nimic dupa o jumatate de ora cel putin, mai poti sa dai si cu bicarbonat cu apa o plimbi prin gura si apoi o arunci, si ceai de musetel e antiseptic( dezinfectant)si cicatrizant, si calmant daca te si ustura cumva, poti sa iei si aciclovir pastile te ajuta daca e afta bucala, si sa dai cu vitamina A poti sa o amesteci cu glicerina daca vrei sau dai dupa ce te limpezesti cu bicarbonat, sper sa iti treaca cu ce ti-am zis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost la medic si mi-a zis sa ma dau cu Bioparox de vreo 3 ori pe zi.Am incercat de 3 ori acest "tratament" timp de 10 zile.Nici un rezultat.Ma deranjeaza vizual iar atunci cand mananc iute, acru, sarat ma ustura.

| autumnsdaughter a răspuns:

Un tratament simplu care poate fi urmat si acasa ar fi: clatirea cu apa+bicabonat repetata de cateva ori pe zi. Da rezultate bune de fiecare data!