| PufiPufulet a întrebat:

Cum te simti prima data cand fumezi? ti se face rau, vomiti? cat timp te tine asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Eu am fumat prima data un Kent HD.Am tras repede, pe la jumatate eram oarecum aproape de starea aia de betie unde simti ca pierzi controlul da' tot ii dai pe gat.De notat este faptul ca eu ii acoperisem cu gura gaurile din filtru.Astea au 0, 7mg Nicotina
Dupa asta mi-am luat un pachet de Dunhill Negru, astea au 0, 9mg.Nu mai stiu cat m-au ametit, parca n-au prea facut-o da' m-am simtit putin rau.Nu ma durea capu' da' am crezut ca o sa vomit.Mi-a disparut starea asta dupa vreo 10-15 minute. Dupa aceea n-am mai avut intamplari similare.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu patesti nimic. O sa te ineci cu fumul la inceput dar cu timpul o sa incepa sa te obisnuiesti.
E greu pana fumezi 2-3 ca apoi vei vedea ca nu mai ai nimic!winking
Si nu, nu ti se face rau si nici nu vomiti daca fumezi doar o singura tigara la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fa prostia sa te apuci de fumat! Crezi ca e "cool"? Prostia asta din capul vostru va disparea si o sa va para rau la urma. Vrei sa cheltui cel putin 450 lei pe tigari in fiecare luna? De sanatate nici nu mai vorbesc! Fumatul provoaca dependenta!

| Valentin_Bogdan_2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde. Unii dau chiar mai mult pe luna, altii fumeaza cate un pachet maxim 2 la o luna. Una e sa fumezi de 30 lei alta de 500

| edit28 a răspuns:

Depinde ce fumezi.

| PufiPufulet explică (pentru edit28):

O tigara, pur si simplu laughing

| edit28 a răspuns (pentru PufiPufulet):

N-o sa se intampla nimic atunci. Tusesti daca tragi si pe gura si pe nas. Dupa o zi sau doua o sa ai pofta de ceva si n-o sa stii de ce anume. Dar aia e altceva.

| Lola05 a răspuns:

Eu nu am fumat dar mi-am văzut colegii cum s-au apucat ca fraierii când eram prin liceu. Ce pot să zic: ți se face rău, tușești, posibil să și vomiți de la miros și de la efectul chimicalelor din țigări (intoxicație). Asta pentru că organismul recunoaște otrava pe care i-o "oferi" și încearcă să te avertizeze și să o elimine. Trece la unii mai repede (după jumătate de oră sau o oră) iar la alții mai greu (mama unei prietene bune a avut o greață teribilă și a vomitat 2 zile după ce a fumat pentru prima oară în viața ei 1 țigară și jumate, iar după aia nu i-a mai trebuit niciodată)
Totuși, după ce fumezi o perioadă mai îndelungată, încet-încet dispar aceste simptome, pentru că ți se obișnuiește organismul și bagi otravă în tine fără ca al tău corp să-ți mai reproșeze nimic. Ceva de genu... "Man, eu ți-am zis, da' dacă ești prost, na', treaba ta, eu de acum nu mă mai bag, ești pe cont propriu!"
Eu zic să te lași de copilării din astea. happy Nu știu ce ești, dar dacă ești băiat, să știi că fetele faine preferă de departe băieții nefumători, care au foarte multe avantaje (de la respirația proaspătă, haine care nu put non-stop a tutun, capacitatea de a face efort fizic mult mai mult și mai eficient, sunt mai sănătoși în general, au tenul mai curat, au bani mai mulți pentru că nu îi cheltuiesc pe prostii etc) Evident, același lucru și la băieți, preferă o fată nefumătoare.
O zi faină și gândește-te bine dacă merită să te apuci de-aiurea de fumat.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Depinde ce tigari ai fumat. Daca sunt tari o sa te ia o stare de ameteala si, daca o fumezi pe toata se poate si sa vomiti, depinde de persoana. Nu te tine mult timp. In 30 de minute-1 ora se duce acea senzatie.:3

| Georgemy2 a răspuns:

Tusesti, poti chiar sa vomiti. In timp iti distrugi plamanii si dintii, poti face cancer, tatal meu a murit recent de cancer cauzat de tigari

| Missie997 a răspuns:

Asculta-ma iti spun exact cum a fost la mine.
Prima oara cand am incercat, logic m-am innecat, o perioada asa a fost, fuman cate o jumatate si cand simteam ca ma ia ameteala ma opream, dupa fumam o tigara si tot ameteam dar nu sa mi fie rau si sa vomit. Daca fumezi pe burta goala atunci ai stari de greata, acum m-am obisnuit dar nu fumez des ca altii si pot sa ma abtin pentru ca nu fumez in fiecare zi, de ex o tigara la o saptamana big grin funda? :*