| alina22alina a întrebat:

Daca am fumat timp de 4 luni tigari una dupa alta un pachet pe zi la scoala de exemplu pauza era de 10 min, vreo 20 pana venea profullaughing si fumam sa zicem 4 tigari una dupa alta asa in toate pauzele pana terminam pachetul, acum vreau sa ma las, am risc de cancer? E rau ca le fumez una dupa alta? Am 18 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cancerul nu se face doar de la fumat, sunt destui care nu a fumat si au murit de cancer. Daca ai un organism cat de cat sanatos nu vei pati nimic, eu am fumat 14 ani, si nu am murit ...INCA. Dar important este sa te lasi in aceasta clipa, ca daca te amagesti asa cu siguranta o data si o data te vei imbolnavi, si tigarile nu duc doar la cancer, fumatul afecteaza intr-adevar plamanii, dar afecteaza in egala masura inima, ficatul, esofagul etc de la fumat se fac multe tipuri de cancer printre care si cel la ficat sau mai des chiar cel de esofag, sa nu uitam de cel pulmonar, deci fumatul a cam devenit sinonim cu cancerul, desi eu cred ca fumatul nu dezvolta el direct ci el doar GRABESTE organismul predispus la cancer datorita altor factori (genetic) sa se dezvolte, adica el asa cum vad eu lucrurile scoate la iveala boala mult mai repede decat ar fi aparut ea in mod normal, adica pe scurt iti scurteaza viata.
De ce zic asta pentru ca am urmarit un documentar cu medici de specialitate care au studiat in conditii de laborator cancerul si dupa cum spuneau ei cancerul este scris in ADN--ul celor la care se va dezvolta, de fapt este cod in ADN specific tuturor oamenilor dar doar la unii se va dezvolta la altii va sta sub o forma latenta ca si cum nu ar exista, iar cel mai mare dusman al corpului si dezvoltarea de cancer ar constituio cine credeti? alimentele! Si nu este de mirare la cate chimicale mancam, fumatul nu reprezinta decat adaugarea unei toxicitati in plus la jegul in care traim (poluare, radiatie, chimicale etc).
Deci lasati fumatul cat mai repede.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici fumătorii cu experiență nu fumează așa laughing. Rip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cancer faci și dacă nu fumezi. Să fumezi 4 țigări una după alta, înseamnă că ești copil și o faci pentru atenție.

| artemidak a răspuns:

Da.
la tot.

mcar fumează și tu 2-3 țigări pe zi.
nu un pachet.

| Sindbad a răspuns:

Da, la ambele intrebari

| Mad1 a răspuns:

Riscuri sunt oricum..rau faci, fumeaza mai putin sau lasate. Mănânca si tu dropsuri laughing