| abccba a întrebat:

Daca am rubeola,azi e prima zi,am voie sa mananc pizza sa fumez sau sa beau sucuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, pe toata perioada bolii 9adica 14 zile) nu ai voie sa mananci mancare de fast-food sau conserve, mezeluri, etc, nu ai voie sa bei sucuri cuparate si alte prostii. trebuie sa mananci numai mancare facuta in casa (supa, carne fiarta, prajituri facute in casa, salate, etc) si sucuri stoarse direct de tine din fructe si legume.

| xxdd a răspuns:

Am avut si eu; am mancat si baut orice am vrut, in afara de alcool. Sucuri ai voie sa bei.
Si nu ai voie sa fumezi.

| vladmR a răspuns:

Fumatul in perioada asta nu e recomandat de aceea ar fi bine sa te abtii macar o saptamana. Restul nu cred ca te vor afecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci multe dulciuri si grasimi,nu sunt recomandate si agraveaza boala,dar rubeola nu impune un regim alimentar anume,desi unele alimente sunt recomandate,cum ar fi iaurturile,fructele,supele, muraturile. Evita sa consumi grasimi si dulciuri, dar pizza si sucuri poti consuma.Nu este interzis sa fumezi,dar depinde si de organism,ar putea dauna, asa ca te poti abtine macar pana trec acele pete(pentru ca nu sunt bubite), si acele pete trec in aproximativ 3 zile.

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Nu e nici-o problema(mi-a spus si medicul/am avut si eu) DAR nu ai voie sa iesi afara deloc!

| dreamgirl94 a răspuns:

Nu fuma si tine o dieta cat de cat.e doar o saptamanabig grin eu am avut acum vreo 3 ani si mi-o fost unpic greu sa nu fumez.dar supravietuiesti:*