| ρυƒυℓєтє a întrebat:

Daca am rubeola, ce nu am voie sa fac, sa beau, sa mananc etc.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Innocentgirllove a răspuns:

Tratament medicamentos sau pe baza de antibiotic pentru tratarea rubeolei nu exista.
Insa va prezint cele mai importante mijloace de controlare a bolii.
-consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea;
-se recomanda repausul;
-paracetamolul se poate administra la copii doar daca prezinta febra. Nu se administreaza aspirina copilului datorita corelatiei dintre aceasta si sindromul Reye.
-Se tine copilul izolat la domiciliu;
-se face o igiena adecvata si o imbaiere cu grija.
Stare de rau. Unii copii se pot simti rau timp de mai multe zile pana la aparitia eruptiei. Pot prezenta simptomele unei raceli: tuse, febra, dureri in gat si stare de oboseala generala.

Pete rosii pe piele. Copiii adesea dezvolta numai o erupþie cutanata si prezinta umflaturi la nivelul gatului (se umfla ganglionii), in spatele urechilor si la nivelul scalpului, in partea din spate a capului, fara insa a fi vreun pericol. Eruptia cutanata incepe de obicei pe fata si se raspandeste rapid pe intregul corp al copilului. Exista, de obicei, un numar mare de pete mici rosii. Aceste bubite rosii pe piele provoaca mancarimi, insa vestea buna este ca senzatia de mancarime dispare in aproximativ 3 zile. Eruptia cutanata nu este la fel de ca la rujeola, adica petele nu au culoarea rosu aprins si nici nu sunt atat de uniforme.
* Nu exista nici un tratament specific pentru rubeola.
* Paracetamolul sau ibuprofenul te pot ajuta in cazul in care prezinti dureri de cap sau febra.
Femeile insarcinate care lucreaza cu copii sau au unul din copii infectati, vor minimaliza contactul direct cu acestia, evitand expunerea la saliva sau puparea copiilor pe gura. Un copil nascut cu rubeola este contagios timp de un an.
Sa nu iesi afara pentru ca in perioada asta esti foarte sensibil si racesti imediat. Dupa ce iti trec bubitele poti iesi putin afara daca este cald.

| Innocentgirllove a răspuns (pentru Innocentgirllove):

In caz ca vrei sa te speli pui un burete in apa cu spirt si tamponezi usor pe piele..vei avea gatul iritat asa ca vei manca probabil numai supe si de asemenea n-ai voie sucuri acidulate.

14 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Misto, si eu am avut de curand big grin Cel mai simplu iti spun eu:
Sa stai in camera ta la caldura si sa consumi multe lichide plus mancare usoara pentru ficatul tau.
O sa-ti iasa niste pete rosii in gura(foarte dureroase) dar o sa-ti treaca repede!

| YLLL a răspuns:

Naspa daca ai acum de Pasti sad. Eu am avut acum 3 saptamani si am mancat de toatethinking Stiu ca nu e voie sa iesi afara si sa faci baie. :*

| bibiiiy a răspuns:

Pai nu ai voie sa intrii in contact cu prietenii, doar cu familia.trebuie sa bei vin fiert, multe lichide(evita pe cat posibil sucurile acidulate) si sa te legi cu ceva rosu.sa mananci supe mancaruri usoare, nu mancaruri grele.fructele si legumele sunt si ele esentiale. daca te mananca bubitele trebuie sa iti dai cu pudra mentolata, trebuie sa stai in casa cam 9 zile, pentru ca se zice in felul urmator:3 zile apare, 3 zile sta, 3 zile dispare..cam atat! baftawinking

| sillvana a răspuns:

Si eu amcryingpai din cate stiu eu nu ai voie sa iesi afara si sa faci baiehappy

| voicualexvoicu a răspuns:

Daca ai rubeola este contraindicat sa iesi in calea vandului sau sa mananci chestii greu digerabile.Rare ori rubeola minuscula(Puncte mari dar rare), este mai grava decat cea mare(Puncte mici dar dese). Recomand a se sta 1 saptamana la aer cald. Tatal meu este medic chirurg.rolling on the floor. Asa ca un ceai verde tiar prinde putin ajutor.

| Bughyest a răspuns:

Poti face or ce, cu 2 excepti 1.sa nu iesi afara, 2. daca te mananca nu te scarpina ca iti ramane un semn pe piele pe viata ca o cicatrice

| Necunoscut123456789 a răspuns:

Nu ai voie sa iesi afara cel putin 1 saptamana dar in rest poti manca si bea orice, Funda?

| Anony a răspuns:

In primul rand poarta ceva rosu ca sa iti iasa toate bubitele odata tongue si de mancat ai voie orice si in primele 2 3 zile pana nu iti dispar bubitele nu trebuie sa te speli iar dupa aia poti face un dus cu apa calduta si un gel de dus hidratant (Dove) dar sa nu stai mult in apa si cand te stergi sa nu freci happy tamponezi tongue

| M4d4 a răspuns:

Pai ce stiu eu e ca nu ai voie sa iesi 1 saptamana din casa pentru ca e molipsitoare. si nu cred ca e nevoie de un regim.

| Filip_Alex_1996 a răspuns:

Nu ai voie sa iesi afara si sa mananci prajeli. daca faci astea ti se duce boala la rinichi si de acolo e de rau

| Ifrim_Stefan_1989 a răspuns:

Nu ai voia sa mananci deloclaughing

| RadiakT a răspuns:

Am facut si eu rubeola tot astazi..as dori sa stiu si eu daca am voie sa fac efort..adica daca pot face exercitii cu gantere

| Serban_Dragne_2000 a răspuns:

Si eu am rujeola de pot sa beau cafea ca mai sunt 3 zilie si scap