| Bogdy11v a întrebat:

Daca ar fi sa incep un stil de viata sanatos, cum ar trebui sa incep?(nu vreau sa mananc numai produse bio sau seminte si in afara faptului ca trebuie sa fac sport)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cam de o luna de zile am inceput sa adopt un stil de viata sanatos.Am grija la alimentatie, fac miscare in fiecare zi, si deja se observa ceva rezultate.Am inceput sa mananc cereale cu iaurt, nu mai mananc grasimi, nici carne de porc cu mici exceptii.Mananc carne de pui, peste,ciuperci, legume, produse lactate.Incerc sa renunt la cola, beau ceai verde si apa plata cu gust de lamaie.Si nu mai mananc pana simt ca sunt plina.Mananc mai putin.Iti trebuie putina vointa.Succes!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Un program de viață rațional = suficiente ore de somn, odihnă și activitate, o alimentație corespunzătoare astfel încât să nu ai nevoie de suplimente alimentare sau pastile pentru malnutriție sau/și anemie.
O alimentație sănătoasă nu constă numai în produse bio sau semințe. Evitarea prăjelilor, dulciurilor, grăsimilor și consumarea lactatelor, lichidelor, fructelor care îți alimentează organismul cu vitaminele și proteinele necesare înseamnă o alimentație adecvată și deci, un stil de viață propice unui sistem imunitar puternic.
Sănătate!

| unicka a răspuns:

Consulta un medic specialist, fa-ti niste analize si apoi incepe un alt mod de viata, nu din auzite cum au facut altii, acesta este sfatul meu, multa bafta!

| PetreConstanta a răspuns:

Mai putina carne

| Alanda18 a răspuns:

Pai ar fi multe de spus. Incepe sa mananci mai sanatos,si consuma putin ulei,putine prajel,iar conservele nu intra in discutie. Cand folosesti ulei, foloseste de masline sau de palmier, pentru ca are cele mai putine grasimi. Limiteaza-te la 2 felii de paine pe zi si mananca mai multe ciorbe,si consuma multe lichide. Abtine-te de la dulciuri,si mananca doar odata pe saptamana. Mananca multe salate, si incearca sa gatesti legumele cat mai natural. De asemenea, trebuie sa mananci mai multe fructe.big grin

sper ca te-am putut ajutahappy

| Andrei0510 a răspuns:

Sa mananci fructe

| mrscry1 a răspuns:

Incearca cu multe verdeturi la orice masa. Eu traiesc in Italia si aici asa se face.

| andrrey000 a răspuns:

@ÉrotiqueConseils Are dreptate