| Saddelyx a întrebat:

Daca de exemplu iti cade ceva greu pe o unghie si ea se invineteste...cat timp dureaza pana sa revina la culoarea normala? si ce se poate face pentru a grabi vindecarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IngerPazitorr a răspuns:

Buna!
Depinde cat de mare este portiunea innegrita a unghiei. Las-o sa creasca. Tu o vei taia ca de obicei. Pana acea negreala va disparea.
Daca vrei sa accelerezi cresterea unghiilor, uleiurile cu vitamine sunt eficiente, asa ca foloseste-le cat mai des pentru a stimula cresterea unghiilor de asemenea, igiena si ingrijirea unghiilor sunt foarte importante asa ca fa-ti manichiura cel putin o data la doua saptamani.
Bafta!

3 răspunsuri:
| DamnedShadow a răspuns:

Eu am patit-o de multe ori. N-am facut nimic, am taiat unghia pe masura ce crestea si am scapat de sangele acela uscat de sub... insa mi s-a ingrosat foarte tare unghia. Eventual daca te doare du-te la medicul de familie sa ti-o examineze.

| andreeapink01 a răspuns:

Asa a patit varul meu ( lui i-a cazut un lemn mare pe deget) si i se inegrise toata unchia si i-a scos-o-o la spital ( desi el a zis ca nu a simtit nimic, dar inainte de asta ii era frica). insa nu este obligatoriu, depinde ce ti-a cazut si cat de neagra este unghia. Sper ca te-am ajutat happy dar cel mai bine e sa vb cu un medic

| Alyalinaaa a răspuns:

Din cate stiu eu nu subt sanse prea mari de vindecare. Dar depinde cat de greu a fost obiectul. Dka obiectul nu a fost foarte greu exista sanse de vindecare. Poti sa intrebi la farmacie poate existe ceva(un remediu)