| Andrei123Aa a întrebat:

Daca ma apuc sa fac fitness fara sa tin cont de alimentatie este o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O mare problema. Faci fitness degeaba.

| Zuzu1991 a răspuns:

Fitness inseamna ca vrei sa ai grija de tine si e un efort, dar pe langa asta e asa de mult si greu sa te duci la un nutritionist sa iti faca analize si sa iti recomande o dieta?
deci, nu inteleg, asta e fetish-ul tau? mancarea?

| Apokales a răspuns:

Nu te astepta la performanta, atat. Poate vei slabi si performanta va scadea o perioada sau poate te vei ingrasa, poate vei avea zile in care vei face un exces si vei performa prost. Dar alege alimentele sanatoase, macar.

| Andrei123Aa explică (pentru Apokales):

Spune-mi te rog ce sa schimb in alimentatia mea. Zilnic consum carne fie fiarta fie prajita si legume. Sincer si prajeala. Iar dupa masa cate 2-3 mere. Am exclus din alimentatie sucurile de orice fel si fast food-urile. Alte sfaturi?

| Apokales a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Am cateva sfaturi, insa le-am copiat de la o alta intrebare. Raspunsul este al meu, doar ca era destinat altcuiva. Uite-l:

In primul rand, ai nevoie de un regim alimentar bogat in proteine, nu mai zic cati carbohidrati si cate grasime, ai nevoie de toate. Nu te iau acum cu keto, high-carb-low-fat, warrior-diet si alte tampenii. Esti la inceput, le vei descoperii pe parcurs. Ai nevoie de 1.62 de grame de proteina pe kilogram pentru dezvoltare de forta si masa musculara. Vei auzi de variante diferite precum 1.8, 2 si 2, 2. Fiecare iti va da propria varianta si va crede ceea ce vrea sa creada.
In al doilea rand, iti recomand exercitiile cu propriul tau corp(calistenice), tinand cont ca faci acasa si iti recomand sa te bazezi la inceput pe grupele mari de muschi: picioare, spate si piept. Incearca genuflexiuni, fandari pentru picioare, tractiuni pentru spate, flotari in diferite variatii pentru piept. Gasesti o gramada de exercitii si tutoriale pe net. Poti incepe sa faci de 3 ori pe saptamana tot corpul pentru ca antrenamentele full-body sunt mult mai usor de inteles la inceput.
Sa nu uitam de cateva reguli in privinta alimentatiei:
- Nu copia diete. O dieta sustenabila este un placuta pentru tine, iar dietele vedetelor nu-ti vor fi pe plac si nu o vei putea tine. Desigur, aici intra si faptul ca o dieta restrictiva este pe termen scurt.
- Cand slabesti singurul lucru care este important este balanta dintre caloriile arse si cele consumate, la fel si cand te ingrasi sau te mentii.
- Alege moderatia. Nu incerca sa bagi ca spartul in speranta ca vei pune mai repede masa, nu functioneaza asa. Sau sa mananci un mar pe zi in ideea ca vei slabi mai repede, functioneaza asa, dar exista consecinte in spatele acestei ideii, vei ajunge sa pui la loc mai repede in urma efectului eu-eu, daca tii mai mult timp pe o dieta restrictiva.
Ideiile pot continua, insa cauta ce sunt caloriile, macronutrientii si micronutrientii, consider ca reprezinta baza inceputului tau. Cauta site-uri de culturism si nutritie. Uite cateva canale de Youtube pe care le apreciez si din care am invatat cate :

https://www.youtube.com/user/alexstoianlifestyle
https://www.youtube.com/user/scooby1961
https://www.youtube.com/user/raduantoniu

Nu stiu daca am spus-o, dar nu lua suplimente pana nu dai dovada de maturitate in acest stil de viata. Mai stai si invata vreo 6 luni, un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde daca esti gras sau slab. Dar oricum ai fi, e mai bine decat sa stai degeaba. Tine cont ca odata cu efortul, va veni pofta de mancare pentru a inlocui energia pierduta. Daca ai mai multe kg, si vrei sa slabesti, ar trebui sa mananci mai putin decat produci, iar daca vrei sa pui atunci e invers.

| TLF92 a răspuns:

Te apuci degeaba

| Whitesnake99 a răspuns:

Depinde de ce obiective ai

| GabyAlecs24 a răspuns:

Depinde, dar normal asa ar trebui. Adica depinde ce vrei sa faci, eu iti recomand sa ai si o alimentatie sanatoasa, te vei simti mult mai bine.

| Andrei123Aa explică (pentru GabyAlecs24):

Spune-mi te rog ce sa schimb in alimentatia mea. Zilnic consum carne fie fiarta fie prajita si legume. Sincer si prajeala. Iar dupa masa cate 2-3 mere. Am exclus din alimentatie sucurile de orice fel si fast food-urile.

| mihai334 a răspuns:

Da, este. Asta a funcitonat perfect pentru mine, sper sa fie la fel si pentru tine
https://www.digistore24.com/redir/347298/Mihai25/